JUDr. Váhala svedl před 72 lety marný boj o život generála Heliodora Píky
Dnes, tedy v pondělí 21. června 2021, si připomínáme 72. výročí popravy armádního generála i. m. Heliodora Píky, významného představitele zahraničního československého protinacistického odboje, který byl v roce 1948 nepravdivě obviněn ze špionáže a vlastizrádné činnosti a v následujícím roce odsouzen k trestu smrti. Velký, ale marný boj za osvobození generála Píky svedl jeho obhájce JUDr. Rastislav Váhala. Jeden z těch statečných advokátů, kteří se postavili totalitnímu režimu a bojovali za svobodu naší společnosti. Rastislavu Váhalovi a dalším osobnostem advokacie je věnován mimořádný multimediální projekt Česká advokátní komory Advokáti proti totalitě.
Rastislav Váhala se narodil 8. dubna 1909 ve Vídni v rodině českého, vlastenecky zaměřeného právníka, diplom získal na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Již jako mladý právník se zapojil do domácího odboje. Po promoci v roce 1932, během prezenční vojenské služby u dělostřeleckého pluku 8 v Opavě, absolvoval školu pro důstojníky dělostřelectva v záloze. Zde navázal přátelství s několika aktivními důstojníky, s nimiž později úzce spolupracoval v odboji.
Zlomový okamžik jeho života nastal v roce 1948, kdy přijal roli obhájce zatčeného generála Heliodora Píky. Rastislav Váhala svedl za svého klienta velký, ale marný boj, o rozsudku smrti totiž bylo rozhodnuto již v den Píkova zatčení.
Nemožnost plnohodnotné práce obhájce vedla doktora Váhalu k tomu, že v roce 1950 se vzdal advokacie. Oprávnění vykonávat advokacii mu zaniklo 1. ledna 1951. Nejprve pracoval jako podnikový právník, ale již v roce 1952 byl nucen vykonávat manuální práce.
Rastislav Váhala nikdy nepřestal usilovat o rehabilitaci generála Heliodora Píky. Byl v kontaktu s jeho synem Milanem a bouřlivé dění roku 1968 využil k tomu, aby napomohl zrušení ostudného rozsudku nad svým popraveným klientem. V roce 1969 se zasloužil o Píkovu částečnou rehabilitaci, plné rehabilitace se Heliodoru Píkovi dostalo až po smrti jeho obhájce. O Píkově procesu napsal doktor Váhala knihu „Smrt generála“, která však vyšla až po pádu komunistického režimu.
Vedle toho se JUDr. Váhala aktivně zúčastnil i dalšího procesu rehabilitací některých obětí stalinských represí z 50. let. Ze zachované dokumentace StB je patrné, že byl sledován minimálně od konce čtyřicátých let tajnou policií. Naposledy vedla StB k doktoru Váhalovi svazek s krycím názvem „Váňa“ ještě v roce 1988, kdy prověřovala jeho kontakty na některé signatáře Charty 77.
Rastislav Váhala zemřel v Praze 2. prosince 1988 a nedožil se tak plné rehabilitace „svého“ generála ani návratu právního státu do země, za jejíž svobodu dokázal vzít do ruky pistoli i sbírku zákonů.
Mimořádný a objevný multimediální projekt Advokáti proti totalitě, kterým si Česká advokátní komora připomněla 30. výročí událostí 17. listopadu 1989, je věnovaný deseti výjimečným osobnostem advokátního stavu našich moderních dějin – Kamillu Reslerovi, Jiřímu Křížkovi, Jaroslavu Borkovcovi, Rastislavu Váhalovi, Františku Hejnému, Dagmar Burešové, Otakaru Motejlovi, Jiřímu Machourkovi, Jánu Čarnogurskému a Milanu Hulíkovi.
Projekt byl zahájen 5. listopadu 2019, kdy na Vrchním soudě v Praze proběhla odborná konference spojená s křtem stejnojmenné knihy autorů Petra Tomana a Ondřeje Šebesty; následně byla v Kaňkově paláci předána zlatá advokátní vyznamenání osobnostem, jimž je projekt věnován, případně jejich potomkům či příbuzným. Poté následovala vernisáž výstavy Advokáti proti a oficiální spuštění webových stránek wwww.advokatiprotitotalite.cz.
V roce 2020 se výstava na krátký čas přestěhovala z Prahy do brněnské káznice na Cejlu. S ohledem na pandemii onemocnění covid-19 a s tím související opatření ale byla předčasně ukončena a Česká advokátní komora připravila její virtuální prohlídku. Slovem provází zájemce o online návštěvu otec projektu JUDr. Petr Toman, LL.M.
Více informací o projektu Advokáti proti totalitě najdete ZDE:
Galerie Konference – Advokáti proti totalitě (advokatiprotitotalite.cz)
Výstava Advokáti proti totalitě byla slavnostně otevřena – Advokátní deník (advokatnidenik.cz)
Projekt Advokáti proti totalitě ukazuje, jak se proměňovala profese v čase – Advokátní deník (advokatnidenik.cz)
Galerie Kniha – Advokáti proti totalitě (advokatiprotitotalite.cz)
Redakce AD
Foto: archiv ČAK