Izraelský parlament schválil v prvním čtení část kontroverzní justiční reformy
V úterý 11. června 2023 brzy ráno schválil izraelský parlament v prvním čtení návrh zákona, který je součástí kontroverzní justiční reformy a jenž má omezit pravomoci nejvyššího soudu. Jedná se o první část tohoto vládního balíku, který postoupil parlamentem od konce letošního března, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu kvůli masivním protestům oznámil odložení reformy.
Návrh zákona poslanci schválili v poměru 64 ku 56 hlasům. List The Times of Israel podotkl, že pro hlasovali všichni členové široké vládní koalice, proti všichni zástupci opozice, z jejichž lavic se následně ozývali výkřiky „hanba“.
Předpis usiluje o omezení pravomoci nejvyššího soudu zrušit rozhodnutí vlády, ministrů a zvolených úředníků tím, že je označí za nepřiměřená. Nyní ji projedná parlamentní výbor, kde bude připravena pro druhé a třetí, závěrečné čtení.
Dnes schválený zákon je součástí justiční reformy, která má omezit pravomoci nejvyššího soudu a posílit vliv vlády na jeho personální obsazení. Vládní odpůrci v ní vidí pokus vlády premiéra Benjamina Netanjahua oslabit kontrolu justice nad počínáním politiků. Podle premiéra a jeho stoupenců jsou kompetence soudu příliš rozsáhlé a jeho obsazení příliš jednostranné.
„Tento zákon říká, že můžete jmenovat odsouzeného zločince ministrem,“ prohlásil v pondělí 10. července v plamenném projevu v parlamentu lídr opozice Jair Lapid. „Tento zákon vám také umožní vyhodit generálního prokurátora či zařídit dohodu o vině a trestu,“ řekl také Lapid s odkazem na Netanjahuovo trestní stíhání kvůli korupci a na vyjádření premiéra stran generální prokurátorky Gali Baharavové-Miaraové. Ta rovněž justiční reformu kritizuje, podle ní je navíc Netanjahu při prosazování reformy ve střetu zájmů, pokud jde o změny ve jmenování soudců, protože je trestně stíhán.
Další klíčová část soudní reformy, kterou parlament schválil v prvním čtení v únoru, se týká jmenování soudců prostřednictvím komise, v níž by podle návrhu vládní koalice získala větší vliv vláda. Tato komise, v níž jsou zástupci nejvyššího soudu, parlamentu, advokátní komory či vlády, jmenuje soudce všech izraelských civilních soudů. Schvalování po protestech vláda pozastavila.
„Není to konec demokracie, naopak ji posiluje,“ řekl Netanjahu v průběhu večera, kdy předpis projednávali poslanci. Premiér projednávání reformy justice pozastavil na konci března po silných protestech a kritice ze zahraničí. Zákon nechal přepracovat a současná verze je podle něj umírněnější.
Masové protesty, kterých se opakovaně účastní desítky tisíc Izraelců, od ledna neustaly. Další protesty proti soudní reformě probíhají i dnes, tj. v úterý 11. července – demonstranti opět blokují některé silnice, včetně dálnice do Jeruzaléma. Na okraji Tel Avivu si postavili na dálnici stany a zapálili pneumatiky. Policie už několik lidí zatkla, použila vodní děla proti protestujícím.
„Děsivá noční show v parlamentu připomněla, v jak kritickém okamžiku se nacházíme. Tváří v tvář diktátorské koalici jen lid může zachránit Izrael,“ citoval deník Haarec organizátory akce, která má zahrnovat opět i blokádu v okolí mezinárodního Ben Gurionova letiště či manifestace před domy vládních činitelů.
Kvůli reformě vyjádřil obavy i vlivný Americký židovský výbor (AJC), který vyzval k jednání vládní koalice s opozicí, jako to dělá už několik měsíců izraelský prezident Jicchak Herzog. I prezident opět vyzval vládu ke kompromisu s opozicí. Vládní koalice koncem března schvalování reformy pozastavila a s opozicí jednala, podle médií ovšem bez valného výsledku.
Zdroj: ČTK
Foto: canva.com