Dopingové kauzy v Česku bude nově řešit Národní rozhodčí soud pro sport

Odvolacím orgánem pro dopingové případy českých sportovců je nově Národní rozhodčí soud pro sport. Tento nezávislý orgán nahradil Arbitrážní komisi Národní sportovní agentury a chce fungovat podobně jako mezinárodní sportovní arbitráž CAS v Lausanne. Předsedou rozhodčího soudu se stal Jan Brodec, který pro CAS pracuje.

 

První instancí v případě pozitivního testu sportovců zatím zůstávají disciplinární komise jednotlivých svazů. „Ten konec je už zcela nezávislý, transparentní,“ poznamenal na setkání s novináři předseda Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser. Zároveň ale národní svazy informoval, že záměrem NSA je řešit dopingové kauzy u rozhodčího soudu hned v první fázi. „Svazy to musejí upravit ve svých stanovách a předpisech, takže by to mohlo nastat od roku 2023,“ dodal.

Svazy mohly nominovat nezávislé rozhodce, kteří mají právnické vzdělání a zkušenosti ze sportovního prostředí. V každém tříčlenném rozhodčím senátu budou dva nominanti svazů a jeden člen předsednictva. V něm jsou vedle předsedy Brodce další odborníci na sportovní právo, například advokátka a vysokoškolská pedagožka JUDr. Markéta Vochoska Haindlová, LL.M.

Výsledkem bude rozhodčí nález včetně zdůvodnění, který by měl být veřejně přístupný. „CAS má každé rozhodnutí publikované a málokdy to jde pod deset stránek. Tento standard bychom chtěli splňovat,“ uvedl Brodec, který má se sportem zkušenosti jako dlouholetý aktivní judista.

Do budoucna by Národní rozhodčí soud pro sport mohl projednávat nejen doping, ale i jiné spory v českém sportovním prostředí.

 

Dvanáct let působil jako předseda Rozhodčí komise Českého olympijského výboru, která vytvořila judikaturu právě v antidopingové oblasti, také nestor české advokacie JUDr. Gerhardt Bubník, který je mimo jiné i čestným členem České společnosti pro sportovní právo.

 

Zdroj: ČTK, redakce AD
Foto: canva.com

 

Go to TOP