Notářka zabránila podvodnému převodu společnosti díky online databázi doložek
Pražská notářka zabránila podvodnému převedení celé obchodní společnosti, a to díky využití nové online databáze ověřovacích doložek dokumentů. Zjistila v ní, že předložená plná moc byla podvržená. Informovala o tom dne 11. ledna 2022 Notářská komora ČR. Zároveň upozornila na to, že i veřejnost si může v databázi snadno zjistit, zda konkrétní dokument někdo z 439 českých notářů skutečně ověřil.
Pachatel se pokusil zmocnit společnosti minulý čtvrtek, a to prostřednictvím plné moci s padělanou ověřovací doložkou. „Notářka snadno díky ověření unikátního kódu, kterým je nově každá plná moc opatřena, podle online databáze podvod odhalila. Okamžitě zalarmovala policii a ta po bleskovém zásahu podezřelého zadržela,“ popsal prezident Notářské komory ČR Mgr. Radim Neubauer.
Kdyby se pachateli podařila výměna jednatele společnosti, mohl by například změnit dispoziční právo k jejímu bankovnímu účtu. Podle notářů tak byl v ohrožení milionový majetek.
Notáři digitalizovali část svých služeb loni v září, umožnila to novela zákona č. 358/1992 Sb., České národní rady notářích a jejich činnosti (notářský řád). Online tak lze zakládat společnosti včetně společností s ručením omezeným, uskutečnit valné hromady či právě ověřit pravost plné moci. Digitální službu zatím využili občané či právnické osoby ve zhruba 5000 případech, uvedla Notářská komora.
Notář i veřejnost si také od září může v databázi dohledat, zda ověření podpisu na plné moci, kupní smlouvě, notářském zápisu či jiné listině není podvržené. Zjistí to po zadání unikátního číselného údaje nebo naskenování QR kódu, kterým notáři nově ověřovací doložky dokumentů opatřují.
Digitalizaci napomohla i zhoršená epidemická situace. „O potřebě online komunikace s úřady a digitalizaci procesů se až do pandemie covidu-19 spíše jen mluvilo. Nyní konečně usnadňuje život třeba i handicapovaným spoluobčanům, pro které může být cesta na úřad problematická, nebo lidem v karanténě či izolaci, kteří jinak své záležitosti vyřídit nemohou. Konečně se tedy daří naplňovat podstatu toho, že úřady má obíhat dokument, ne samotný občan,“ podotkl Radim Neubauer.
Dalším krokem bude ztotožnění lidí, kteří figurují v evidencích a seznamech vedených Notářskou komorou, vůči základním registrům státu. Týká se to například seznamu smluv o manželském majetkovém režimu. „V důsledku tohoto kroku se bude například změna jména nebo adresy provádět zcela automaticky a bezplatně, čímž lidem ušetříme čas i peníze,“ dodal prezident Notářské komory Radim Neubauer.
Zdroj: ČTK
Foto: canva.com, NK ČR