V Turecku pozatýkali desítky lidí včetně mnoha právníků
Na jihovýchodě Turecka byl v pátek 20. listopadu vydán zatykač na stovku lidí, včetně dvacítky právníků, mimo jiné i na předsedu Sdružení právníků za svobodu Bünyamina Şekera. Podle sdělení agentury Reuters byla většina z nich již zatčena. Tamní prokuratura je viní z terorismu kvůli vazbám na separatistickou Stranu kurdských pracujících (PKK). Vyšetřování se týká nevládní organizace Kongres demokratické společnosti (DTK), která se podle opozičního serveru Ahval snaží o politické řešení turecko-kurdského konfliktu.
Policejní akce se v pátek 20. 11. nad ránem uskutečnila především ve městě Diyarbakir s převážně kurdským obyvatelstvem. Během domovních prohlídek policie zabavila počítače, dokumenty a podle státní tiskové agentury Anadolu i zbraně. Mezi zatčenými jsou i téměř dvě desítky advokátů, včetně předsedy Sdružení právníků za svobodu Bünyamina Şekera.
Turecká vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vede dlouhodobé tažení proti prokurdským činitelům, za mřížemi v posledních letech skončili i poslanci prokurdských stran. Ve vězení je už několik let i bývalý předseda parlamentní opoziční Lidové demokratické strany (HDP) Selahattin Demirtaş, který je obviněn mimo jiné také z vazeb na DTK a k jehož propuštění v minulosti vyzval i Evropský soud pro lidská práva.
K propuštění Demirtaşe a občanského aktivisty Osmana Kavaly nyní vyzval i bývalý místopředseda Erdoganovy vlády Bülent Arinç, podle něhož jsou obvinění vůči těmto dvěma tak „chabá, že by je tak nesepsalo ani dítě“.
Erdoganova vláda vede nejen na jihovýchodě Turecka tažení i vůči kurdským představitelům samosprávy, stejně jako proti advokátům.
Turecko dlouhodobě patří k zemím, kde jsou advokáti a právníci vůbec velmi rizikovým povoláním, v loňském roce byl Den ohrožených advokátů, který připadá na 24. leden, věnován právě podpoře tureckých advokátů.
V březnu pak nevládní organizace Human Rights Watch v rámci kulatého stolu, který pořádala 26. března 2019 CCBE, referovala o alarmující situaci v Turecku, jež se velkou měrou dotýkala advokátů. Ti byli hromadně zatýkáni, souzeni na základě vykonstruovaných obvinění, z důvodu předchozí lidskoprávní obhajoby, či obhajoby klientů, kteří aktuálně nesympatizují s vládnoucí politickou garniturou. Následně CCBE a členské advokátní komory, včetně České advokátní komory, sepsaly společné stanovisko, v němž naléhaly na tureckou vládu, aby dodržovala principy právního státu a ukončila pronásledování advokátů.
Ani v letošním roce se situace příliš nezlepšila, AD informoval o červnovém symbolickém pochodu advokátů a zástupců tureckých advokátních komor do Ankary, nebo o smrti turecké advokátky Timtikové, která držela hladovku za spravedlivý proces, i o ukončení hladovky tureckého právníka Aytaça Ünsala.
Zdroj: ČTK; redakce AD
Foto: Pixabay, Brian Dell/ https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11693611 (Diyarbakir) a Voice of America/https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32766742 (Selahattin Demirtaş)