Zákon od ledna změní způsob vyměřování některých místních poplatků
Pravidla pro vyměřování místních poplatků se od příštího roku změní. Změnu přinese novela zákona 565/1990 Sb. o místních poplatcích, která vstupuje v účinnost od 1. ledna. U vyměřování místních poplatků zavede vládní novela v některých případech zjednodušené postupy, které odrážejí nynější praxi. Změna má přinést zjednodušení a omezit administrativní náročnost správy poplatků.
Lidé budou moci požádat obecní úřad v určitých případech o vyměření poplatku rozhodnutím. Novela dále výslovně zakotví možnost doměření místního poplatku. Půjde o případy, kdy úřad dodatečně zjistí, že poplatek neurčil rozhodnutím ve správné výši. Upravuje také přihlašování poplatků do insolvenčních řízení, aby úřad mohl uplatnit svou pohledávku včas.
Změny mají spíše procesní charakter, měly by vést ke snížení administrativní náročnosti správy poplatků. Místní poplatky patří k příjmům obcí. Vedle komunálního odpadu se hradí například za psy a za zábor veřejného prostranství.
Novela počítá také s tím, že lázeňská města budou moci vybírat pobytový poplatek i v případě lázeňské péče, která je plně hrazená ze zdravotního pojištění včetně platby za ubytování.
Na plně hrazenou lázeňskou péči se nyní na rozdíl od příspěvkové péče, kdy pojišťovna hradí jen léčení, a od péče plně placené klientem, poplatek z pobytu ze zákona nevztahuje. Novela tento rozdíl odstraňuje. Obec by ale mohla pacienty s plně hrazenou lázeňskou péčí ve vyhlášce od poplatku osvobodit.
Senát i sněmovna při projednávání novely odmítly zvýšit horní hranici poplatku za sběr a odvoz komunálního odpadu. Zvýšení horní hranice sazby by neznamenalo automaticky růst poplatku. Částky stanoví ve vyhláškách obecní zastupitelstva. Z loňského průzkumu ministerstva mezi vybranými obcemi vyplynulo, že průměrná výše ročního poplatku činila 648 korun.
Zdroj: ČTK
Foto: canva.com