Bezpečnostní rada státu řešila dezinformace i úniky z trestních spisů
Bezpečnostní rada státu (BRS) projednala na svém jednání 19. června ve Strakově akademii nedávné změny v čele armády, boj s dezinformacemi, aktuální situaci v zajišťování energetické bezpečnosti, bezpečnostní situaci v České republice i úniky z trestních spisů.
Zasedání bezpečnostní rady se poprvé od svého jmenování účastnili náčelník generálního štábu armády Karel Řehka, jeho nástupce v čele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Lukáš Kintr a ředitel civilní rozvědky Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek.
Rada se zabývala mimo jiné personálními změnami v armádě, které v posledních týdnech souvisely s koncem Aleše Opaty ve funkci náčelníka generálního štábu a nástupem Karla Řehky. Projednávala rovněž boj s dezinformacemi či otázky zajištění energetické bezpečnosti ČR, na programu byla i bezpečnostní situace v ČR či zajištění bezpečnosti na mezinárodních letištích s pravidelným veřejným leteckým provozem s výjimkou pražského Letiště Václava Havla.
Členové rady otevřeli i problematiku nezákonného nakládání s písemnostmi v trestním řízení. Vláda vzala před měsícem na vědomí zprávu ministra spravedlnosti JUDr. Pavla Blažka, Ph.D., o nezákonném nakládání s písemnostmi v kauze Dozimetr. Řada médií k případu citovala podrobné informace z policejních dokumentů a ministr Blažek po projednání vládou slíbil, že se bude tématem nadále intenzivně zabývat.
Podle policie v kauze Dozimetr organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.
BRS je stálým pracovním orgánem vlády pro koordinaci problematiky bezpečnosti země. Členy jsou v souladu se zákonem o bezpečnosti ČR premiér a další členové kabinetu podle rozhodnutí vlády. Právo účastnit se jednání má i prezident. Řádné schůze se konají nejméně jednou za čtvrt roku.
Zdroj: ČTK
Foto: Úřad vlády ČR