NCOZ: vliv ruskojazyčných kriminálních organizací je pro ČR nadále rizikem
Přetrvávajícím vysokým rizikem pro vnitřní bezpečnost Česka je podle Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) vliv ruskojazyčných kriminálních organizací, které do ČR směrují zisky z trestné činnosti. Centrála to uvedla ve své výroční zprávě.
„Také v roce 2021 byly zaznamenány aktivity směřující k investování a legalizaci kriminálních zisků původem z prostoru bývalého SSSR na území ČR,“ napsala NCOZ.
V těchto případech zajišťují ruskojazyčné kriminální struktury s těžištěm činnosti v ČR především vazby mezi významné představitele společenské, podnikatelské i politické sféry v ČR s cílem získat neoprávněné konkurenční výhody pro investice těchto kriminálních zisků.
Šéf centrály plukovník JUDr. Jiří Mazánek označil v rozhovoru pro server Aktuálně.cz „umisťování toxického kapitálu z postsovětského prostoru, a především z Ruska“, za velký problém. „Posílají se sem peníze pod krytím, že slouží k vypořádání nějaké transakce. Typicky se ukládají do nemovitostí nebo do podílů obchodních společností,“ vysvětlil.
„A pokud máte na území daného státu takto významný majetek, tak tam začnete také společensky žít. Pořádáte společenské akce, kde můžete někoho oslovit s nabídkou sponzoringu. Tady už začíná stykové pole. Pokud je někdo veřejně činný, měl by být opatrný na to, s kým se setkává, co mu slibuje a jaké informace ze své pozice ve veřejné nebo státní správě s ním sdílí,“ dodal.
NCOZ ve výroční zprávě připustila, že tento typ praní špinavých peněz je krajně obtížné odhalovat a prokazovat, protože je složité najít a doložit takzvanou zdrojovou trestnou činnost, ze které nelegální zisky pocházejí. Loni měla podle centrály část prostředků původ v trestných činech v IT oblasti páchaných mimo české území.
Vedle legalizace kriminálních zisků byla loni jednou z hlavních aktivit ruskojazyčných kriminálních organizací daňová trestná činnost. Ruskojazyčné gangy se navíc i nadále snažily působit v ČR na základě pobytových oprávnění. „Tohoto cíle je dosahováno fiktivním naplňováním některého z legálních pobytových důvodů – účelová manželství, nerealizované vysokoškolské studium, využívání poskytovatelů fiktivního zaměstnání, atd.,“ zmínila centrála.
Zdroj: ČTK
Foto: canva.com