Ústavní soud obdržel návrh na zrušení části pandemického zákona

Ústavní soud (ÚS) obdržel návrh na zrušení části zákona č. 94/2021 Sb., o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění covid-19, pandemického zákona. Soudcem zpravodajem se v pondělí 7. března 2022 stal podle rozvrhu práce JUDr. Jaromír Jirsa. Zpravodaj připravuje koncept nálezu, který pak předloží plénu, tedy sboru všech ústavních soudců, k hlasování. Navrhovatelé žádají o přednostní projednání návrhu.

 

Předpis dává úřadům pravomoc nařídit testování na covid-19 prakticky všech skupin lidí, kteří pracují nebo chodí do školy, i předškoláků. Restrikce by se nadále mohly týkat zejména omezení počtu návštěvníků nebo zákazníků, otevírací doby nebo povinnosti nosit respirátor. Úřady by mohly regulovat například i činnosti vykonávané přímo u zákazníka. Jde třeba o kadeřnické služby a o kosmetiku. Horní hranici všech postihů, které mohou úřady uložit podle pandemického zákona, novela snížila po sněmovních úpravách na pětinu.

Poslanecká sněmovna schvalovala novelu zákona v souvislosti se senátním vetem dvakrát. Ani v jenom případě ji nepodpořili poslanci opozice. Předlohu 21. února podepsal prezident Miloš Zeman.

„V některých věcech se věcně neshodneme, ale tady došlo k zásahu do našich procedurálních práv, základních práv jako parlamentní menšiny,“ řekl bývalý předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Opozici vadí zejména projednávání ve stavu legislativní nouze, které podle ní postrádalo smysl.

„Smyslem stavu legislativní nouze je zabránění nevratným nebo obtížně nahraditelným škodám na základních zájmech lidí i státu. Pakliže předseda vlády i ministr zdravotnictví fakticky zákon pro řešení epidemické situace nevyužívají a mají jej jen jako pojistku, je popřen důvod pro stav legislativní nouze,“ stojí v návrhu. Kromě procedurálních záležitosti kritizovali zástupci opozice také část zákona, jež umožňuje nařizovat karantény nebo izolace telefonicky či krátkou textovou zprávou.

„Zákon na pouhé zákonné úrovni obsahuje razantní možnosti zásahu do základních práv lidí, fakticky se blížící nouzovému stavu. Nemá ale ústavní oporu. To vše jsou důvody, pro které je vhodné, aby Ústavní soud rozhodl o návrhu přednostně,“ stojí v závěru návrhu.

Ústavní právníci již dříve uvedli, že postup vládní koalice novelu při případném soudním přezkumu neohrozí.

Návrh je dostupný na webu Ústavního soudu, stejně jako podpisová listina.

 

Zdroj: ČTK
Foto:

 

Go to TOP