Na rozdíl od české matky slovensko-norský pár v rodinné kauze u ESLP uspěl 

Evropský soud pro lidská práva dne 20. ledna 2021 rozhodl ve prospěch slovensko-norského páru, kterým norská sociální služba Barnevernet – stejná jako v případu odebraných synů Češky E. M. – v roce 2015 odebrala dceru a umístila ji do pěstounské péče. Norsko v tomto případu podle soudu porušilo článek Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, který zaručuje právo na respektování soukromého a rodinného života.


Státní orgány nemohou do výkonu práva vyplývajícího z článku 8 zasahovat kromě případů, kdy je to nezbytné a v souladu se zákonem. Norsko musí manželům zaplatit 25 000 eur (zhruba 606 000 Kč) za nemajetkovou újmu a 500 eur (12 000 Kč) za náklady.

Soud rozhodl, že v případě manželů L. nepochybně došlo k zásahu do rodinného života stěžovatelů. ESLP shledal, že ačkoli důvody k odebrání dcery byly dostatečné, úřady rozhodly, že dítě bude vyrůstat v pěstounské péči, aniž by zvážily alternativy.

Podle ESLP byl případ celkově podobný jiným, v nichž dříve shledal porušení práv ze strany Norska.

Barnevernet je dlouhodobě kritizován některými rodiči a experty, podle nichž zachází ve své snaze ochránit děti příliš daleko a často odebírá rodičům jejich biologické potomky a dává je do pěstounské péče bez dostatečného odůvodnění. Stále větší počet případů je řešen také u Evropského soudu pro lidská práva.

Zdroj: ČTK; ESLP
Foto: canva.com

Go to TOP