Senátoři STAN navrhnou ústavní přezkum vyhlášení termínu voleb

Ústavní soud by měl podle senátorů za Starosty a nezávislé zrušit rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o vyhlášení termínu voleb do Sněmovny pro zneužití pravomocí hlavy státu. Vyhlášení termínu říjnových voleb na konci loňského prosince považují Starostové za zásah do férovosti volební soutěže a zvýhodnění vládních stran vůči vznikajícím opozičním koalicím.

„Cílem je, aby Ústavní soud toto rozhodnutí prezidenta republiky zrušil,“ řekl europoslanec Stanislav Polčák, který bude senátory u soudu jako advokát zastupovat. Návrh na ústavní přezkum vyhlášení termínu voleb do Sněmovny bude předložen ještě dnes, 7. ledna 2021.

Prezident Miloš Zeman podle europoslance Polčáka vyhlásil termín voleb „nesmyslně brzo“. Smyslem návrhu je, aby prezident i do budoucna respektoval ústavní principy. Polčák připustil, že Zeman není zákonem omezen v tom, v jakém časovém předstihu má volby vyhlásit, ale musí vycházet z principů ochrany volné soutěže politických stran. Takto brzké vyhlášení je podle něj krajně neobvyklé již například proto, že termín pro podání kandidátek je až na počátku srpna.

„Stanovení termínu voleb téměř s ročním předstihem je pouze úmyslným naschválem prezidenta a premiéra vůči opozici,“ uvedl předseda senátorského klubu Starostové a nezávislí Petr Holeček. Připomenul, že volební koalice budou muset stejně jako jednotlivé strany do kampaně vložit maximálně zákonem stanovených 90 milionů korun, což jednotlivé strany zvýhodňuje.

Sněmovní volby se budou konat 8. a 9. října. Prezidentovo rozhodnutí, které spolupodepsal premiér Andrej Babiš, bylo vydáno ve Sbírce zákonů 31. prosince. Tímto dnem začala oficiální volební kampaň. Do limitu 90 milionů korun na kampaň se nyní započítávají veškeré náklady na volební propagaci. Strany a hnutí se ovšem musí do voleb přihlásit až začátkem srpna. Podle Starostů není důvod pro regulaci volební kampaně, když ještě nebude jasné, které strany budou kandidovat samostatně a které v koalici.

„Rozhodnutí prezidenta republiky a předsedy vlády nepochybně zvýhodňuje vládní představitele, jejichž oficiální vyjádření, směřované k činnosti vlády, se za kampaň samo o sobě považovat nedá,“ argumentují Starostové. Veřejná propagace činnosti vládních orgánů tak podle nich znevýhodňuje opoziční síly.

Zdroj: ČTK
Foto: AD

Go to TOP