Německý soud udělil české historičce pokutu v kauze přeživší holokaustu
České historičce M.A. Anně Hájkové, Ph.D., kterou žalovala dcera ženy, o níž vědkyně psala ve studii o homosexualitě za holokaustu, udělil německý soud pokutu ve výši 4000 eur (téměř 105 000 Kč). Historička tvrdí, že česká Židovka mohla mít lesbický vztah s dozorkyní v koncentračním táboře, informoval 21. prosince list The Guardian. Podle časopisu Der Spiegel, který se kauze rovněž věnoval, soud o pokutě rozhodl již v listopadu. Někteří vědci Annu Hájkovou podpořili.
Historička Anna Hájková vyučuje na univerzitě v britském Warwicku a zabývá se dějinami holokaustu, mimo jiné i z perspektivy žen. Ve své badatelské práci narazila i na příběh mladé české Židovky, do níž se v roce 1944 zřejmě zamilovala dozorkyně v koncentračním táboře v Neuengamme v Hamburku. Členka oddílů SS se nechávala přeložit do táborů, kam byla předtím přesunuta i mladá žena. Nakonec byla zatčena při osvobození tábora Bergen-Belsen.
Podle doktorky Hájkové svědectví přeživších a právní dokumenty naznačují, že ženy mohly mít milostný vztah, ať už vynucený nebo konsenzuální. Jednoznačný důkaz pro toto tvrzení ale podle historičky neexistuje. Dcera vězenkyně, která zemřela před deseti lety, s českou historičkou v roce 2014 o své matce mluvila a řekla jí, že vztah obou žen neměl sexuální povahu, napsal The Guardian.
V loňském roce se dcera vězněné ženy, která je občankou Austrálie, kvůli informacím o matce zveřejněným ve výzkumu Anny Hájkové, obrátila na soud v Německu. Tady totiž platí zákony, které chrání osobností práva lidí i po jejich smrti.
Letos v dubnu dal soud ve Frankfurtu nad Mohanem žalující částečně za pravdu. Rozsudek se však podle časopisu Der Spiegel nevztahoval přímo k vědeckému článku, ale k pozvánce na přednášku, ve které se historička podle něj dopustila „deformujícího zásahu do životního obrazu matky“ žalující ženy.
Podle německého časopisu Hájková rozhodnutí soudu akceptovala a přiznala, že formulace na pozvánce na její přednášky je „nepřípustnou“ zkratkou výsledků její výzkumné práce. Později změnila jméno židovské ženy, o jejímž údajném vztahu s dozorkyní psala, i ve svém vědeckém článku za pseudonym.
Podle listu The Guardian soud Hájkové mimo jiné zakázal, aby používala plné jméno přeživší holokaustu nebo její fotografie v souvislosti s tvrzením, že měla sexuální nebo lesbický vztah s dozorkyní.
Der Spiegel uvedl, že dcera přeživší holokaustu v dalším řízení požadovala odškodné 25 000 eur (téměř 660 000 Kč), neboť podle ní historička několikrát porušila dubnový rozsudek. Úkolem soudu bylo prověřit, zda vědkyně udělala vše pro to, aby nepřípustná formulace zmizela i z internetových stránek třetích osob. Soud nakonec v listopadu uložil Anně Hájkové pokutu 4000 eur, náklady řízení bude muset uhradit žalující žena.
Ke kauze Anny Hájkové se vyjádřili v příspěvku na webu The New Fascism Syllabus také historici Michael Beckerman z Newyorské univerzity a Katherine Lebowová z Oxfordské univerzity, kteří kritizují článek listu The Guardian. Podle nich zamlčuje některé informace a mimo jiné se v něm neuvádí, že soud přiznal Hájkové plné právo psát o ženě, která přežila holokaust, za podmínky, že bude chráněná její identita. „Vyjadřujeme co nejdůraznější podporu naší kolegyni dr. Anně Hájkové, která se stala terčem svévolných a nespravedlivých útoků kvůli její průkopnické a odvážné práci na poli studie holokaustu,“ uvedli oba zmínění vědci.
Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay