Policie nařídila od roku 2007 přes 15 800 vykázání kvůli domácímu násilí

Kvůli domácímu násilí policie v Česku přikročila už k více než 15 800 vykázáním z domova. Opatření na ochranu obětí může využívat od ledna 2007. Letos do konce března tak rozhodla zatím ve 344 případech. Statistiku zveřejnil Bílý kruh bezpečí (BKB). Organizace na pomoc obětem upozorňují na to, že v době mimořádných omezení a nařízení může násilných výpadů za dveřmi bytů přibývat a situace týraných se může zhoršit.

Domácí násilí představuje dlouhodobé, opakované a stupňující se útoky jednoho člena domácnosti vůči druhému. Nemusí být jen fyzické, ale také psychické, sexuální či ekonomické. Vykázání má chránit oběti před dalšími výpady.

BKB vychází z údajů Asociace pracovníků intervenčních center, která se starají o oběti a ohrožené osoby. V březnu centra zaznamenala 111 vykázání. V únoru jich bylo 120 a v lednu 113. Za celý loňský rok to bylo 1256 případů.

Bílý kruh bezpečí nabízí pomoc na nonstop lince pro oběti kriminality a domácího násilí na čísle 116 006. Organizace proFem pro oběti domácího a sexuálního násilí v pracovních dnech poskytuje kvůli koronavirové krizi poradenství i přes facebookový messenger, k dispozici jsou chat či telefonní linky. V nepřetržitém provozu je také číslo 283 892 772 organizace Acorus. Víc linek má teď také centrum Rosa. Zdarma ke stažení je mobilní aplikace Bright Sky. Obětem pomůže vyhodnotit jejich situaci, nabídne rady a kontakty, bezpečné uložení snímků i spojení na policii. Digitální stopu nebude možné vysledovat.

Zdroj: ČTK
Foto: Bílý kruh bezpečí

Go to TOP