Ministryně spravedlnosti Benešová: Členové LRV možný střet zájmů vyvrátili

Členové Legislativní rady vlády (LRV), u kterých bylo podezření na možný střet zájmů, jej v podstatě vyvrátili. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády ministryně spravedlnosti a předsedkyně Legislativní rady vlády  Marie Benešová, uvedla, že nemá možnosti to více ověřit.

V lednu v České televizi ministryně Benešová řekla, že je připravena možný střet zájmů prověřit v souvislosti s informací, že zpravodajem LRV při projednávání návrhu zákona o hromadných řízeních byl advokát pracující v kanceláři PRK Partners, která mimo jiné zastupuje automobilku Škoda Auto v pokusu o hromadnou žalobu v kauze dieselgate.

Zákon o hromadných řízeních projednala a schválila LRV na svém zasedání v prosinci 2019. Zpravodajem zákona byl advokát Bohumil Havel z advokátní kanceláře PRK Partners. V téže kanceláři působí i další člen LRV Petr Bezouška a hostem za Českou advokátní komoru byl při projednávání zákona Michal Sylla z této advokátní kanceláře.

Nikdo z jmenovaných osob podle České televize možný střet zájmů před jednáním rady nenahlásil, ačkoliv to vyžaduje zákon. Advokát Bohumil Havel televizi sdělil, že střet zájmů nehlásil, protože je v kanceláři PRK Partners v pozici nezávislého externího poradce.

„Tito lidé, kteří pocházejí z určitých kanceláří, musí hlásit, pokud jsou ve střetu zájmů. Neučinili tak, střet zájmů v podstatě vyvrátili,“ řekla dne 24. února 2020 ministryně Benešová. „Nemám možnosti, jak to blíž ověřit. Prostě je to na nich, aby to oni, pokud se cítí ve střetu zájmů, uvedli,“ doplnila. „Vyhodnotili jsme to, diskutovali jsme o tom i v rámci celé Legislativní rady vlády. Naopak jeden z těch advokátů, co tam byl, měl argumenty pro i proti, jako všichni, nebylo to nic výjimečného. Navíc tento expert je vysoce odborně zdatný a velmi aktivně vystupuje ve všech tématech a myslím si, že do legislativní rady patří,“ dodala ministryně.

Návrh zákona o hromadných řízeních, který v lednu letošního roku ministerstvo spravedlnosti zúžilo na oblast spotřebitelských sporů, schválila dnes 24. února 2020 vláda.

Zdroj: ČTK
Foto: Advokátní deník

Go to TOP