Zákon o eutanazii vyvolal ve španělském parlamentu bouřlivé emoce

Debata plná bouřlivých emocí předcházela ve španělském parlamentu hlasování o návrhu zákona o eutanazii, který španělští poslanci posléze valnou většinou postoupili k dalšímu projednávání.

Poslanci, kteří obhajovali schválení, vzpomněli mimo jiné na asi nejznámějšího Španěla, který bojoval za právo na smrt a o němž byl natočen i oscarový film Hlas moře. Šlo o Ramóna Sampedra, který byl téměř 30 let ochrnutý upoután na lůžko, než mu v roce 1998 pomohla zemřít jeho přítelkyně. Pro nedostatek důkazů nakonec nebyla odsouzena.

Eutanazie i asistovaná sebevražda jsou ve Španělsku stále nelegální a hrozí za ně tresty až osm let vězení.

Nyní se bude návrhem zabývat parlamentní výbor pro zdravotnictví, poté půjde návrh do Senátu a pak se vrátí ke konečnému schválení poslancům. Ministr zdravotnictví Salvador Illa řekl, že doufá ve schválení do června.

Možnost úmyslně usmrtit nevyléčitelně nemocného pacienta na jeho vlastní žádost za účelem zkrácení jeho utrpení, takzvaná eutanazie, je ve většině zemí nezákonná. V Evropě je legální jen v Belgii, Lucembursku a Nizozemsku. Některé země světa, například Švýcarsko, umožňují asistovanou sebevraždu, tedy sebevraždu vykonanou s pomocí jiné osoby. V České republice ani jedna z možností legální není.

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

Go to TOP