Prezident Macron: Francouzi mají právo se rouhat a kritizovat náboženství

Francouzi mají právo se rouhat a kritizovat náboženství. „Zákon hovoří jasně: máme právo se rouhat, kritizovat, karikovat náboženství,“ řekl francouzský prezident Emmanuel Macron.„Zakázány jsou výzvy k nenávisti a útoky na důstojnost,“ dodal.

Prezidentova slova jsou reakcí na lednový případ, kdy šestnáctiletá Mila umístila na Instagram video, ve kterém ostře kritizovala islám. Označila jej mimo jiné za „náboženství nenávisti“. Videem reagovala na homofobní urážky, které na její adresu napsal na sociální síti jeden muslimský uživatel. Po zveřejnění videa Mila obdržela řadu výhrůžek smrtí a znásilněním a kvůli bezpečnosti přestala chodit do školy. Na počátku února ministr vnitra oznámil, že Mila a její rodina dostaly policejní ochranu.

Kauza Mila vyvolala ve Francii debatu o svobodě slova a jejích hranicích a dostala se i do nejvyšších pater francouzské politiky. Kritiku si vysloužila ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová, která řekla, že urážka náboženství je „útokem na svobodu svědomí“. Za svůj výrok se později omluvila. Samotná Mila na své kritice islámu i právu se rouhat trvá.

Za pravdu jí nyní dal i francouzský prezident Macron. Navíc zdůraznil, že stát má povinnost ji ochránit. „Musíme jí poskytnout ochranu ve škole, v každodenním životě, na jejích cestách,“ zdůraznil. Podle něj se stát tohoto úkolu zhostil dobře. Minulý týden například ministr školství bez dalších podrobností oznámil, že dívka opět chodí do školy.

Francie zrušila trestný čin rouhání již v roce 1791.

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

 

Go to TOP