Zákon zřejmě upraví požadavky na obsah daňových formulářů

Daňový řád zřejmě nově upraví požadavky na obsah daňových formulářů. Poslanci by tento týden při schvalování novely daňového řádu měli do zákona vložit pozměňovací návrh, který v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu stanoví požadavky na to, co mají formuláře obsahovat. Schválení návrhu doporučil minulý týden sněmovní rozpočtový výbor. Projednávaná novela daňového řádu vytváří mimo jiné podmínky pro vznik portálu MOJE daně, který umožní online komunikaci s finančním úřadem. Prodlužuje také lhůtu pro vracení odpočtů na dani z přidané hodnoty.

Ústavní soud loni v listopadu zrušil část daňového řádu, která nařizovala využívání tiskopisů ministerstva financí, ale blíže neurčovala rozsah požadovaných údajů. Ustanovení zůstane v platnosti ještě do konce letošního roku. Podobu formulářů by měl podle soudu určit přímo zákon nebo vyhláška ministerstva financí.

Ministerstvo proto připravilo pozměňovací návrh, který ve Sněmovně předložila předsedkyně rozpočtového výboru. „Ústavní soud v podstatě řekl, že formuláře by měly mít oporu v zákonném předpise. Konstatoval to poměrně jednoznačně a dal nám na nápravu čas do konce roku 2020,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová. „Nejbližším nosičem je daňový řád, který byl otevřený. Proto jsme zpracovali tento pozměňovací návrh,“ dodala.

V rozpočtovém výboru návrh narazil na kritiku předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury, který tvrdí, že pozměňovací návrh popírá nález Ústavního soudu a že ministerstvo financí nález obešlo. Ústavní soud podle něj chce, aby ministerstvo na základě zákonného zmocnění stanovilo vyhláškou obsah daňového formuláře. Navíc podle něj ministerstvo nepostupovalo řádným legislativním procesem. Proto bude chtít ve třetím čtení vrátit předlohu zpět do druhého čtení. Alena Schillerová ale postup ministerstva hájí. Zákonné mantinely stanoví novela daňového řádu a jakmile nabude účinnosti, ministerstvo financí vyhlášku vydá, uvedla.

Výhrady má i Komora daňových poradců. „Po úvodním vyhodnocení předloženého textu považujeme zvolené řešení v některých ohledech za problematické, které neodpovídá plně závěrům nálezu Ústavního soudu,“ uvedl vedoucí Sekce správa daní a poplatků Tomáš Hajdušek. Komora zastává názor, že takto zásadní změny se nemají odehrávat mimo standardní legislativní proces, kdy se podle ní obchází meziresortní připomínkové řízení a odborná veřejnost. Jen tak je podle Komory daňových poradců možné zajistit, aby navržené řešení opět nezrušil Ústavní soud.

 

Zdroj: ČTK

FOTO Pixabay

Go to TOP