Experti Rady Evropy kritizují polský zákon o trestání soudců
Experti z Benátské komise Rady Evropy kritizují sporný zákon upravující trestání soudců, který se snaží prosadit polská vládnoucí strana Právo
Experti z Benátské komise Rady Evropy kritizují sporný zákon upravující trestání soudců, který se snaží prosadit polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Odborníci na právní stát ve zprávě ze dne 16. ledna 2020 uvedli, že nové předpisy lze považovat za další oslabování nezávislosti soudnictví a navrhli, aby je Polsko nezavádělo.
Členové Benátské komise byli na návštěvě ve Varšavě minulý týden na pozvání předsedy Senátu Tomasze Grodzkého z opoziční Občanské platformy. Benátská komise je poradním orgánem Rady Evropy, která sdružuje 47 zemí Evropy a nesouvisí s Evropskou unií. Názor expertů Benátské komise ovšem není pro vlády jednotlivých států závazný.
Návrh kritizovaného zákona minulý měsíc schválil tzv. Sejm Polské republiky, což je dolní komora Parlamentu Polské republiky.
Zákon tak podle kritiků umožní trestat i odvolat z funkce neposlušné soudce, kteří se staví proti justičním reformám prosazovaným současnou vládou. To by se týkalo třeba těch soudců, kteří by zpochybňovali pravomoc svých nových kolegů dosazených tzv. soudcovskou radou. Orgán, o jehož obsazení rozhoduje parlament ovládaný vládní stranou PiS, má pravomoc navrhovat prezidentovi nové soudce. Právě to, že o složení soudcovské rady rozhodují politici, je jedním z hlavních důvodů, proč justiční reformu kritizuje jak Rada Evropy, tak Evropská komise.
Experti z Benátské komise Rady Evropy uvedli, že v Polsku bude závažně omezeno právo soudců vyjadřovat své názory a vytvářet spolky. Kritizují také, že se soudci mohou dostat do situace, kdy budou čelit trestům za rozhodnutí, jež udělají v souladu s Evropskou úmluvou o lidských právech nebo právními předpisy Evropské unie. Benátská komise Rady Evropy také nové předpisy kritizuje třeba kvůli posílení vlivu ministra spravedlnosti na disciplinární řízení.
Horní komora polského parlamentu – Senát – v pátek 17. ledna 2020 podle agentury AP odmítla sporný zákon upravující trestání soudců. Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) se ho snaží prosadit navzdory kritice, že nová právní úprava oslabí nezávislost soudnictví. Sejm, dolní komora parlamentu, kde má vládní strana většinu, však může rozhodnutí Senátu přehlasovat.
Podporu polským soudcům vyjádřila také Česká advokátní komora. Advokátní deník situaci v polské justici sleduje a pravidelně o ní informuje ZDE nebo ZDE.
Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay