Předseda NS Pavel Šámal přijal nabídku kandidovat na ústavního soudce

Předseda Nejvyššího soudu prof. JUDr. Pavel Šámal, Ph.D., přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana, aby se ucházel o post soudce Ústavního soudu. Řekl to po schůzce s hlavou státu na Pražském hradě.

Předseda NS a mimo jiné také dlouholetý člen redakční rady Bulletinu advokacie dostal od prezidenta nabídku 27. listopadu a vzal si dva týdny na rozmyšlenou. Tehdy řekl, že chce především pomoci justici a že působení u Ústavního soudu by pro něho bylo velkou profesní výzvou. Lákala ho například možnost vrátit se k rozhodovací činnosti.

Po schůzce s prezidentem uvedl, že rozhodování o kandidatuře na ústavního soudce pro něj bylo těžké, protože Nejvyšší soud považuje za svoji srdeční záležitost. „Zároveň tady byla velká výzva stát se členem Ústavního soudu, nejvyšší soudní instituce v České republice. Myslím, že každý právník, který takovou výzvu dostane, tak o ní velmi vážně uvažuje. Po poradě s odborníky i s přáteli a rodinou jsem se rozhodl, že nabídku prezidenta přijmu,“ řekl Pavel Šámal.

Zdůraznil, že souhlas s kandidaturou neznamená automaticky, že by se členem Ústavního soudu stal. „Musím samozřejmě absolvovat řízení o získání souhlasu Senátu. Nijak to nepodceňuji, vím, že to není nic lehkého, a proto se na to budu připravovat,“ řekl.

Prezident totiž předkládá návrhy kandidátů na soudce Ústavního soudu Senátu, do funkce ale mohou nastoupit jedině v případě, že je horní komora Parlamentu schválí. Ústavnímu soudu chybí od začátku letošního roku jeden z 15 soudců poté, co na svoji funkci rezignoval prof. JUDr. Jan Musil, CSc.

Soudce Šámal diskutoval s prezidentem i o tom, kdo by ho měl nahradit v čele Nejvyššího soudu. Podle něj by to měl být někdo ze současných členů soudu, o jménech ale nechtěl spekulovat, protože to považuje za předčasné. „O těchto otázkách jsme hovořili, a nakonec jsme se shodli. Pan prezident jednoznačně řekl, že chce tuto otázku se mnou řešit až poté, co získám případně souhlas Senátu,“ řekl.

Profesor Šámal předsedá Nejvyššímu soudu od roku 2015. Je specialistou na trestní právo, stejně jako jeho předchůdce u ÚS profesor Musil. Na Nejvyšším soudu by Pavel Šámal musel za čtyři roky skončit kvůli věku. V roce 2023 mu totiž bude 70 let, což je zákonná věková hranice pro výkon funkce obecného soudce. U Ústavního soudu ale žádný věkový limit není.

Soudce Ústavního soudu jmenuje prezident se souhlasem Senátu na dobu deseti let, přičemž Ústava nezakazuje opakování mandátu. Ústavním soudcem se může stát bezúhonný český občan, který je volitelný do Senátu, tedy je mu nejméně 40 let. Musí mít vysokoškolské právnické vzdělání a musí být nejméně deset let činný v některé právnické profesi.


Zdroj: ČTK + redakce AD
Foto: NS

Go to TOP