Nejvyšší soud zrušil staré tresty za demonstraci „mániček“ v roce 1966

Nejvyšší soud (NS) zrušil rozsudky nad 14 muži, kteří se v roce 1966 zúčastnili protestu „mániček“, tedy dlouhovlasých mladíků. Zprostil je obžaloby podané tehdejší prokuraturou pro výtržnictví, u některých také pro příživnictví. Vyhověl tak stížnosti pro porušení zákona, kterou podal ministr spravedlnosti JUDr. Pavel Blažek, Ph.D. Rozhodnutí je dočasně zpřístupněné na elektronické úřední desce.

 

„Napadená rozhodnutí je třeba pokládat za nesprávná a nezákonná, neboť jednak nerespektují základní principy demokratické společnosti (garantující mj. právo jednotlivce na svobodu projevu a shromažďování) a jednak byla učiněna v rozporu i s tehdy účinným trestním zákonem,“ stojí v rozsudku NS.

Soud se zabýval konkrétně stížnostmi podanými ve prospěch Martina Maryšky a Miloše Turka. Rozhodnutí však má stejný efekt pro 12 dalších mužů, kteří byli taktéž odsouzeni a jejichž jména zahrnuje druhá Blažkova stížnost. Osm z nich už podle rozsudku nežije.

„S rehabilitací je svázáno přiměřené hmotné odškodnění. Logickým krokem bude obrátit se na ministerstvo spravedlnosti s žádostí o odškodnění,“ řekl advokát JUDr. Lubomír Müller, který zastupoval Maryšku a Turka. Doplnil, že na mladé muže lze jistě různými způsoby výchovně působit, ale je naprosto nepřípustné a nezákonné, aby je policie honila po ulicích a násilně stříhala.

Demonstrace směřovala proti akci Veřejné bezpečnosti (VB) „Vlasatci“, provedené údajně na pokyn hygienika ministerstva vnitra v srpnu 1966. Příslušníci VB tehdy pochytali a násilně ostříhali desítky mladých dlouhovlasých mužů. Zářijového shromáždění se podle dobového tisku účastnilo asi 130 lidí, vykřikovali hesla jako „Pryč s holiči“„Vraťte nám naše vlasy“. Martin Maryška podle dobového rozsudku demonstrující navedl, aby začali v zástupu pochodovat.

Veřejná bezpečnost demonstraci násilně rozehnala. V následném procesu u Obvodního soudu pro Prahu 2 bylo odsouzeno 14 mladíků. Padlo sedm nepodmíněných trestů v rozmezí od čtyř do 16 měsíců, dále pak podmíněné tresty. Někteří účastníci byli jen zadrženi či posláni do vazby, ale nebyli nakonec odsouzeni. I oni mají podle Lubomíra Müllera šanci na odškodnění.

 

Zdroj: ČTK
Foto: archiv AD

Go to TOP