Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad šéfredaktorem časopisu o konopí

Nejvyšší soud (NS) přezkoumá rozsudek nad šéfredaktorem časopisu Legalizace Robertem Veverkou. Krajský soud v Ostravě mu za šíření toxikomanie uložil peněžitý trest 100 000 korun. R. Veverka podal dovolání, které Nejvyšší soud spolu se spisem převzal koncem června. Rozhodnutí zatím nepadlo, plyne z justiční databáze. Veverka, který je v Praze 2 zastupitelem, už dříve uvedl, že své stíhání kvůli magazínu o konopí považuje za projev cenzury.

 

Jako soud prvního stupně se kauzou zabýval Okresní soud v Bruntále, který Veverkovi uložil podmíněný trest. Odvolací krajský soud ale podmínku změnil na peněžitý trest. Časopisu jako právnické osobě krajský soud naopak zvýšil peněžitý trest z 50 000 korun na 150 000 korun. Dovolání časopisu Nejvyšší soud podle dostupných informací neobdržel, zabývá se jen podnětem šéfredaktora.

Policie zkoumala 60 vydání časopisu z let 2010 až 2020 a podle obžaloby tam našla více než 200 protiprávních skutků. Šlo například o recepty na jídla s obsahem konopí a další texty, které podle obžaloby vyzdvihovaly účinky látek a navozovaly dojem legality pěstování konopí a výroby drog z něj. Nejméně jeden člověk se podle obžaloby nechal inspirovat, sehnal si semena a podle rad a návodů v časopisu z nich vypěstoval a zpracoval rostliny.

Podle rozhodnutí krajského soudu je zjevné, že Robert Veverka i časopis věděli, že mohou ovlivnit další lidi, kteří pak budou nelegálně pěstovat konopí za účelem výroby a užívání marihuany. „Samozřejmě lze psát o drogách, o léčebných účincích marihuany, vést diskuzi, zveřejňovat studie a vědecké poznatky, poukazovat na nedostatky v legislativě a podobně. Není tedy pravdou, že jakákoli zmínka o konopí je automaticky šířením toxikomanie,“ řekla v březnu ostravská soudkyně JUDr. Jaroslava Miketová.

V kauze však podle J. Miketové šlo nejen o informace týkající se konopí, ale i o návod, jak se nelegálně dostat k droze, jak rostlinu vypěstovat, zpracovat a užít mimo legislativou povolený způsob pěstování a užití technického konopí, případně marihuany pro léčebné účinky. Tím byla překročena hranice mezi legitimním informováním a trestným šířením toxikomanie, míní krajský soud.

Podle dřívějšího Veverkova vyjádření je současná legislativa zastaralá a šikanózní a může omezit právo na informace. Magazín Legalizace podle něj mimo jiné nastavoval zrcadlo prohibiční politice a podněcoval veřejnost i k jinému vnímání konopí. „Osvěta je vnímána jako zločin. Je to projev přetrvávající systémové šikany a neochoty otvírat dialog, který by mohl přinést změnu,“ řekl nedávno Veverka.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP