J. Baxa, J. Wintr a D. Zemanová budou ústavními soudci. Senát je schválil

Někdejší předseda Nejvyššího správního soudu JUDr. Josef Baxa, profesor ústavního práva JUDr. PhDr. Jan Wintr, Ph.D., i bývalá prezidentka Soudcovské unie Mgr. Daniela Zemanová budou novými ústavními soudci. Senát dnes 31. května jejich nominaci v tajné volbě schválil. Rozhodl tak v souladu s úterním doporučením svého výboru pro lidská práva. Ústavně-právní výbor před týdnem podpořil jen Wintrovu kandidaturu.

 

Josef Baxa získal v tajné volbě 63 ze 79 odevzdaných hlasů, Jan Wintr 64 hlasů a Daniela Zemanová 59 hlasů. Byli prvními třemi kandidáty, které nominoval prezident Petr Pavel. O Josefu Baxovi se spekuluje jako o možném adeptovi na předsedu Ústavního soudu po JUDr. Pavlu Rychetském, dr.h.c., jehož mandát vyprší 6. srpna. Prezident to nepotvrdil, ale ani nedementoval.

Trojice adeptů v patnáctičlenném týmu ústavních soudců obsadí místa po prof. JUDr. Jaroslavu Fenykovi, Ph.D., DSc., prof. JUDr. Janu Filipovi, CSc., a JUDr. Miladě Tomkové, jejichž desetiletý mandát skončil 3. května. Dalšímu ústavnímu soudci prof. JUDr. Vladimíru Sládečkovi, DrSc., uplyne funkční období 4. června, kandidáta na toto místo prezident zatím neoznámil. Mandát skončí 26. listopadu také JUDr. Radovanu Suchánkovi, Ph.D.

Třiašedesátiletý Josef Baxa je soudcem od roku 1984. Předsedou NSS byl jmenován hned po jeho ustavení v roce 2003, a to až do září 2018. U Nejvyššího správního soudu nadále působí. Podílel se na založení Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. V roce 1998 se stal prvním náměstkem ministra spravedlnosti a byl jím až do roku 2002 – pracoval postupně pro JUDr. Otakara Motejla, dr.h.c., JUDr. Jaroslava Bureše a Pavla Rychetského před jeho odchodem mezi ústavní soudce. Účastnil se příprav a prosazení velké novely trestního řádu i tvorby nového rámce správního soudnictví. Ve veřejných vystoupeních se Josef Baxa zaměřuje na kritickou analýzu fungování soudnictví a jeho možné reformy.

Jednapadesátiletá Daniela Zemanová je soudkyní od roku 2001, aktuálně působí jako místopředsedkyně ústeckého krajského soudu pro pobočku v Liberci. Předtím pracovala u Nejvyššího správního soudu a poté u pražského městského soudu. V čele Soudcovské unie stála v letech 2014 až 2020. Zaměřovala se zejména na oblast přípravy a výběru soudců, na podmínky působení a výběru funkcionářů a na problematiku státní správy soudů. Od Jednoty českých právníků získala medaili za přínos justici. Profesně se zaměřuje mimo jiné na péči o nezletilé a ochranu nezletilých dětí v soudním řízení. Dlouhodobě se věnuje otázkám soudcovské etiky.

Čtyřiačtyřicetiletý Jan Wintr vystudoval souběžně s pražskou právnickou fakultou také historii a politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Z práva i z politologie má doktorský titul. V roce 2019 se stal tajemníkem Stálé komise Poslanecké sněmovny pro Ústavu ČR. Je také členem Legislativní rady vlády či Výboru pro práva LGBTI+ lidí Rady vlády pro lidská práva. Jan Wintr působí rovněž v rozkladové komisi Českého statistického úřadu či v Etické komisi Českého rozhlasu. V letech 2012 až 2017 byl i členem Rady ČTK, které v letech 2014 až 2015 předsedal. Je autorem několika knih, ve kterých se věnuje české parlamentní kultuře nebo principům českého ústavního práva.

Prezident Petr Pavel přivítal, že Senát podpořil výraznou většinou všechny tři kandidáty na ústavní soudce. Jmenuje je v pondělí v 16:30, uvedl Hrad v dnešním vyjádření. „S potěšením se dozvídám, že Senát dnes výraznou většinou podpořil první trojici kandidátů na ústavní soudce. Podařilo se nám tak naplnit první díl naší společné ústavní odpovědnosti – zajistit plnohodnotné fungování Ústavního soudu,“ uvedl prezident s tím, že si váží veřejné diskuse, jež kolem nominací byla.

„Mým cílem bylo, aby byl proces výběru ústavních soudců transparentní a zakládal se na posuzování odborných kritérií, nikoli politických tlaků,“ poznamenal Petr Pavel. Je přesvědčen, že všichni tři jsou zárukou, že Ústavní soud bude složený z různorodých osobností s vysokou morální integritou, kompetencí a schopností odolávat všem možným tlakům.

Souhlas Senátu se jmenováním tří soudců přivítal také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. „Bylo tak odvráceno riziko, že by po odchodu profesora Sládečka klesl počet soudců pod 12, což je podmínka pro přijímání nálezů v plenárních věcech,“ uvedl.

Také premiér Petr Fiala uvedl, že je rád, že se v Senátu našla široká shoda a Ústavní soud bude doplněn a může tak plnit svoji důležitou funkci. Uvedl to na twitteru. Všem třem poblahopřál.

 

Zdroj: ČTK
Foto: archiv AD, NSS

Go to TOP