Mezinárodní soudní dvůr by měl dle OSN určit práva pro boj se změnou klimatu

Valné shromáždění OSN přijalo klimatickou rezoluci požadující po Mezinárodním soudním dvoru (ICJ), aby určil právní povinnosti států pro boj se změnou klimatu. Za přijetí historické rezoluce vedla čtyři roky kampaň skupina 18 zemí v čele s ostrovním státem Vanuatu, který se už nyní potýká s důsledky oteplování planety. Soudní dvůr by mohl své poradní stanovisko vydat za zhruba 18 měsíců. Pozice ICJ nebude pro státy OSN právně závazná, ale může fungovat jako etický kompas, který národní soudy často berou v úvahu, uvádí agentura AFP.

 

„Společně vysíláme jasnou a hlasitou zprávu, nejen dnes kolem světa, ale i daleko do budoucnosti, že lidé Spojených národů se skrze své vlády rozhodli nehledět na vzájemné rozdíly a společně řešit výzvu, která definuje naši dobu,“ prohlásil na plénu Valného shromáždění vanuatský premiér Ishmael Kalsakau.

Vanuatští diplomaté se podle Reuters ještě v předvečer hlasování snažili přesvědčit zástupce Číny a USA, dvou největších producentů skleníkových plynů, aby rezoluci podpořili, nebo proti ní alespoň nevznášeli námitky. Spojené státy rezoluci nepodpořily.

„Věříme, že diplomacie, a nikoliv mezinárodní soudní procesy, je nejefektivnější cestou při řešení globálních otázek, jako je klimatická krize,“ uvedl vysoce postavený zástupce Bílého domu.

 

Stanovisko ICJ může být relevantní pro více než 2000 otevřených soudních sporů

Stanovisko ICJ, soudního orgánu OSN, může podle agentury Reuters v budoucnu pomoci zemím revidovat jejich klimatické plány a sloužit jako opěrný bod při budoucích vyjednáváních o klimatických opatřeních. Ve světě je momentálně otevřených více než 2000 soudních sporů, jejichž předmětem je ochrana klimatu. Pro rozřešení alespoň některých může být stanovisko ICJ relevantní.

Takřka všechny státy světa včetně Česka se k určitým klimatickým závazkům přihlásily v pařížské dohodě v roce 2015. Jejím cílem je mimo jiné udržet oteplení planety na úrovni nižší než 1,5 stupně Celsia v porovnání s předprůmyslovým obdobím. Tohoto kritického oteplení však podle Šesté hodnotící zprávy Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC) dosáhne Země už do roku 2035 a pro zamezení důsledkům, jako jsou vlny veder, záplavy, sucho, neúroda a vymírání druhů, je nutná široká mezinárodní spolupráce a miliardy dolarů v investicích.

 

Zdroj: ČTK
Foto. canva.com

Go to TOP