Poslanecká sněmovna rozhodla o ukončení EET k závěru letošního roku

Elektronická evidence tržeb zřejmě definitivě skončí k závěru letošního roku. Na své 46. schůzi dne 25. listopadu schválila Poslanecká sněmovna novelu zákona č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, resp. konec ETT, a to bez náhrady. Vládní návrh musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident republiky. Evidence byla od jara 2020 kvůli pandemii onemocnění covid-19 přerušena do konce letošního roku a stala se fakticky dobrovolnou. Pokud by se zákon nepodařilo schválit, začala by od příštího roku opět fungovat a rozšířila by se navíc na další obory podnikání. Pro zrušení EET hlasovalo 92 ze 142 přítomných poslanců.

 

Podle stran nynější vládní pětikoalice představuje EET zbytečnou zátěž pro podnikatele a náklady pro stát. Ministr financí Ing. Zbyněk Stanjura již dříve odmítl zachování evidence jako dobrovolné. Zdůvodnil to tím, že stát nemá žádnou výhodu, kterou by za získaná data podnikatelům nabídl. Zrušením evidence stát podle něj také ušetří peníze.

Evidence tržeb začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 se rozšířila na podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Následně se měla rozšířit na další obory, šlo například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Původně měla být poslední fáze spuštěna loni 1. května a do EET se mělo podle odhadů zapojit dalších zhruba 300 000 podnikatelů. Zákon počítal ale s některými výjimkami. Neměla se vztahovat například na předvánoční prodej sladkovodních ryb.

Bývalá ministryně financí Ing. Alena Schillerová, Ph.D., označila zrušení EET za čistě politický krok bez jakékoli ekonomické logiky, argumentovala například tím, že náběh EET byl bezproblémový, evidence narovnala podnikatelské prostředí a přinesla víc peněz. Také veřejnost podle ní evidenci hodnotila pozitivně.

Předseda sněmovního Rozpočtového výboru Ing. Josef Bernard naopak řekl, že měl snahu jednat s jednotlivými odbornými svazy a dopátrat se toho, co by přinesla dobrovolná evidence. K faktickému účelu podle něj tyto svazy nedospěly. Ministr Stanjura poukazoval i na nárůst podílu bezhotovostních plateb, který se už loni zvýšil na 60 procent.

 

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay.com

Go to TOP