Od roku 2025 by mohli mít zaměstnanci soudů průměrné platy veřejné sféry

Ministr financí Ing. Zbyněk Stanjura soudcům přislíbil, že nejpozději v roce 2025 budou v rozpočtu Ministerstva spravedlnosti peníze na to, aby zaměstnanci justice dosáhli na průměrný plat ve veřejné sféře. Po schůzce s ministrem financí Stanjurou a ministrem spravedlnosti JUDr. Pavlem Blažkem, Ph.D., to řekl místopředseda Nejvyššího soudu JUDr. Petr Šuk. Soudci usilují o navýšení platů svého personálu už od příštího roku. Dnešní ujednání označil místopředseda NS za kompromis.

 

Předsedové soudů v říjnovém prohlášení varovali před tím, že česká justice je kvůli nízkým a nedůstojným platům pro pracovníky soudů – tedy například zapisovatelky či informatiky – před kolapsem. Zkritizovali vládu za to, že v rozporu s programovým prohlášením odmítla platy justičních zaměstnanců dostatečně zvýšit.

„Dosáhli jsme s panem ministrem financí a panem ministrem spravedlnosti toho, co bych označil jako politickou dohodu,“ oznámil po zhruba hodinovém jednání doktor Šuk, kterého doprovázel šéf středočeského krajského soudu JUDr. Ljubomír Drápal.

„Shodli jsme se na cíli, že zaměstnanci justice by měli pobírat v průměru plat veřejné sféry. My bychom rádi, aby to začalo už příští rok, ale to nám pan ministr financí nemohl zaručit. Shodli jsme se na tom, že nejpozději v roce 2025 půjde do rozpočtu Ministerstva spravedlnosti na objem platů taková částka, aby zaměstnanci v justici měli v průměru plat ve veřejné sféře v té době,“ pokračoval místopředseda Nejvyššího soudu. Zvýšení platů by se podle něj mělo týkat všech zaměstnanců soudů a odpovídalo by tomu, na jakých pozicích jsou zařazeni.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek slova o dohodě mírnil. „Neřekl bych, že jsme uzavřeli nějakou dohodu. Myslím, že jsme se posunuli o kus dál. Situace se má řešit a bude. Shodli jsme se na jakýchsi parametrech, aby se v relativně dobré době vyřešila,“ řekl. Ministerstvo financí avizovalo už v předstihu, že závěry schůzky komentovat nebude, protože ji pokládá za pracovní jednání za zavřenými dveřmi.

Místopředseda Šuk podotkl, že by byl radši, kdyby se platy podařilo navýšit dříve. „Pro nás to znamená, že budeme další minimálně dva roky, po které se to bude postupně zvyšovat, velmi obtížně shánět a držet zaměstnance. Čili ta agónie se prodlužuje, ale nazval bych to světlem na konci tunelu a rozumnou dohodou,“ dodal. Již dříve uvedl, že na dorovnání platů zaměstnanců soudů k průměrnému výdělku jiných lidí ve veřejné správě by bylo potřeba posílit rozpočet justice na příští rok o 1,5 miliardy korun.

„Máme naději, že ještě v průběhu druhého čtení návrhu zákona o státním rozpočtu na příští rok dojde k navýšení naší kapitoly, ale není to nic, na čem bychom se dnes dokázali dohodnout – logicky, protože to musí schválit celá vláda. My doufáme, že se to stane. Druhou možností pro zvýšení objemu na příští rok je navýšení objemu platových prostředků z vládní rezervy,“ uzavřel.

Premiér předsedům soudů už v říjnu vzkázal, že možnosti rozpočtu jsou velmi limitované. Vláda podle něj se zvyšováním platů souhlasí, vede se ale diskuse o tom, zda se zvýšení má dít prostřednictvím prostředků, které již byly přiděleny, a jejich rozumným přerozdělením, nebo navýšením rozpočtů.

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP