Cenu Václava Havla letos získal ruský opoziční politik Kara-Murza
Na zahajovací schůzi podzimního zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) konané dne 10. října byla slavnostně udělena Cena Václava Havla za rok 2022. Ocenění, které od roku 2013 uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77, získal ruský opoziční politik a publicista Vladimir Kara-Murza. „Nedovedu si představit lepšího laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva v této vypjaté době,“ uvedl v tiskovém prohlášení Michael Žantovský, výkonný ředitel Knihovny Václava Havla.
Vladimir Kara-Murza, kterého minulý týden ruské úřady obvinily z vlastizrady a který je od dubna t. r. ve vazbě kvůli obvinění z diskreditace ruské armády, býval koordinátorem opozičního hnutí Otevřené Rusko založeného někdejším nejbohatším Rusem a později vězněm režimu Vladimira Putina Michailem Chodorkovskim. Byl rovněž blízkým spolupracovníkem zavražděného opozičního vůdce Borise Němcova.
Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, již doprovází odměna 60 000 eur (asi 1,5 milionu korun), převzala v sídle Rady Evropy manželka Kara-Murzy Evgenia (na snímku).
Prvním laureátem Ceny Václava Havla se stal v roce 2013 běloruský disident Ales Bjaljacki, který minulý týden dostal Nobelovu cenu za mír. V loňském roce toto ocenění získala přední představitelka běloruské opozice, vězněná Maryja Kalesnikavová.
V letošním roce byli nominováni tři kandidáti (na snímku). Vedle Vladimira Kara-Murzy je to sdružení lidskoprávních organizací Duhová koalice, která v Maďarsku bojuje za práva příslušníků skupiny LGBT+, jež zahrnuje mimo jiné lesby, gaye, bisexuály či transgenderové a nebinární osoby. Diplom převzali i zástupci koalice ukrajinských organizací V pět hodin ráno (Pjata ranku), která se snaží najít, shromáždit a uchovat důkazy o možných ruských válečných zločinech a porušování lidských práv na Ukrajině.
„Vladimira Kara-Murzu znám a obdivuji jako neohroženého bojovníka za lidská práva, svobodu a demokracii tváří v tvář despocii a násilí. Ačkoliv se ho Putinův režim dvakrát pokusil otrávit, od dubna tohoto roku ho vězní pro jeho veřejný odpor vůči agresi proti Ukrajině a minulý týden ho obvinil z velezrady, Vladimir neslevuje ze svých ideálů, které ztělesňují lidštější tvář a potenciálně i lepší budoucnost Ruska. Nedovedu si představit lepšího laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva v této vypjaté době,“ uvedl v tiskovém prohlášení zaslaném ČTK Michael Žantovský, výkonný ředitel Knihovny Václava Havla.
Na počest laureáta uspořádá Knihovna Václava Havla mezinárodní konferenci, která je naplánována na 12. října v Pražské křižovatce.
Vítězové 2013–2021
2021 : Maria Kalesnikava
2020: Loujain Alhathloul
2019: Ilham Tohti a Iniciativa mládeže pro lidská práva
2018: Ojub Titijev
2017: Murat Arslan
2016: Nadia Muradová
2015: Ludmilla Alexejevová
2014: Anar Mammadli
2013: Aleš Bjaljacký
Zdroj: ČTK a pace.coe.int
Foto: pace.coe.int