AI: Armáda UA ohrožuje civilisty umísťováním zbraní do obytných oblastí

Ukrajinská armáda ohrožuje civilisty tím, že při obraně před ruskou invazí zřizuje základny a umisťuje zbraně v obytných oblastech. S odvoláním

Ukrajinská armáda ohrožuje civilisty tím, že při obraně před ruskou invazí zřizuje základny a umisťuje zbraně v obytných oblastech. S odvoláním na svá zjištění o tom informovala lidskoprávní organizace Amnesty International (AI). Podle ní ukrajinské síly jednají v rozporu s mezinárodním humanitárním právem, protože dělají z civilních cílů vojenské. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba označil zprávu za nespravedlivou vůči Ukrajině a prezidentský poradce Mychajlo Podoljak AI obvinil, že se zapojuje do ruské dezinformační a propagandistické kampaně.

Nevládní organizace uvedla, že od dubna do července strávili její pracovníci několik týdnů vyšetřováním ruských úderů v Charkově, Donbasu a Mykolajivu. Z vyšetřování vyplynulo, že ukrajinské síly v některých případech prováděly údery z obytných oblastí a že v uvedených regionech rozmísťovaly jednotky do civilních budov.

„Většina obytných oblastí, kde se vojáci nacházeli, byla vzdálena několik kilometrů od frontových linií a existovaly reálné alternativy, které by neohrožovaly civilisty – například vojenské základny, hustě zalesněné oblasti nebo jiné stavby dále od obytných oblastí,“ uvedla AI s tím, že nenalezla důkazy o tom, že by ukrajinská armáda požádala civilisty o evakuaci z přilehlých budov nebo jim při ní pomáhala.

„To, že se ukrajinská armáda brání, ji nezbavuje povinnosti dodržovat mezinárodní humanitární právo,“ uvedla v prohlášení ředitelka organizace Agnès Callamardová. „Ukrajinská vláda by měla neprodleně zajistit, aby rozmisťovala své síly mimo obydlené oblasti nebo evakuovala civilisty z oblastí, kde armáda působí,“ dodala.

Organizace připouští, že ne všechny ruské útoky na civilní oblasti na Ukrajině měly zasáhnout vojenskou infrastrukturu. Tvrdí naopak, že některými útoky spáchaly ruské síly válečné zločiny, neboť mířily na civilní cíle. Praxe ukrajinské armády, kdy rozmisťuje vojáky do obydlených oblastí, v žádném případě neospravedlňuje nahodilé ruské útoky proti civilním cílům, včetně útoků mezinárodně zakázanou municí, zdůrazňuje AI.

V Kyjevě zpráva mezinárodní organizace vyvolala pobouření. „Je ostudné, že organizace jako Amnesty International se podílí na dezinformační a propagandistické kampani,“ napsal na twitteru poradce z ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Agentuře Reuters sdělil, že Ukrajina se striktně drží válečného a humanitárního práva a že dělá vše pro to, aby civilní obyvatele z frontové linie evakuovala.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba označil prohlášení AI za „nespravedlivé“. „Amnesty International vytváří falešnou rovnováhu mezi zločincem a obětí,“ řekl Kuleba s tím, že organizace by se raději měla věnovat „šíření pravdy“ o dnešním Rusku, které „zabíjí civilisty po tisících“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nočním videoposelství podle tiskových agentur uvedl, že se Amnesty International „snaží amnestovat teroristický stát“, přičemž použil termín, který používá s odkazem na Rusko. AI se pokouší „přenést odpovědnost z agresora na oběť,“ uvedl.

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP