Španělská vláda schválila návrh zákona, který rozšiřuje práva komunity LGBTQ

Španělská vláda schválila návrh zákona o právech sexuálních menšin. Pokud jej podpoří i Parlament, umožní zákon lidem již od 16 let svobodně změnit pohlaví, osoby od 12 let budou moci krok podstoupit se souhlasem soudce, informovala agentura AP.

 

„Chceme vyslat velmi jasný signál, že na životech LGBTQ osob záleží. Opět se stavíme do čela boje za práva LGBTQ,“ uvedla španělská ministryně pro rovnost Irene Monterová. Zkratka LGBTQ je souhrnným označením pro lesby, gaye, bisexuály, transgenderové osoby a lidi s odlišnou orientací či zatím nevyhraněné (Q zastupuje anglický výraz queer nebo questioning).

V případě, že zákonodárci schválí návrh zákona v navržené podobě, budou si všichni španělští občané starší 16 let moci změnit pohlaví a jméno. Stačí, když během čtyř měsíců dvakrát potvrdí tento svůj záměr. Dříve žadatelé potřebovali několik lékařských posudků genderové dysforie, což je psychologický stav, kdy člověk pociťuje nesoulad mezi svým biologickým pohlavím a genderovou identitou. Teenageři ve věku 14 až 16 let budou moci o tyto změny žádat se souhlasem rodičů nebo se v krajních případech obrátit na soudce. U žádostí dětí ve věku 12 až 14 let je zapojení soudu povinné a děti mladší 12 let si mohou zaregistrovat pouze nové jméno, nikoli však změnit pohlaví.

Nová verze zákona je velmi podobná té, kterou španělská vláda předložila před rokem a jejíž schvalování bylo pozastaveno kvůli debatám ve vládnoucí koalici. Španělské socialistické dělnické strany (PSOE) nejdříve kritizovala návrh s odůvodněním, že může vést k znevýhodnění žen v některých oblastech, například ve sportu. Debata ale skončila v momentě, kdy premiér Pedro Sánchez při rekonstrukci svého kabinetu odvolal političku, která návrh nejostřeji kritizovala.

Jednou ze změn oproti původnímu návrhu, je zahrnutí práva na změnu jména a pohlaví do dokumentů vydávaných španělskými úřady pro osoby, které ve Španělsku jen pobývají, ale nejsou jeho občany. „A to pokud nejsou jejich práva zaručena v jejich domovských zemích,“ upřesnila Monterová.

Španělská nejvyšší soudní instance návrh zákona schválila, ale doporučila, aby se věk, kdy si mladiství mohou svobodně změnit pohlaví, zvýšil na 18 let, což je ve Španělsku věk dospělosti. Toto doporučení ale navrhovatelé ignorovali.

 

Komunitu LGBT podpořil i polský Nejvyšší správní soud, když rozhodl, že usnesení, kterým se obec Serniki na východě země prohlásila za „zónu bez LGBT“, je neplatné. Podobná usnesení v posledních letech přijaly desítky polských obcí a měst, jejichž zastupitelé tak chtěli dát najevo svůj odpor vůči údajnému ohrožení tradiční rodiny.

List Rzeczpospolita na svých internetových stránkách uvádí, že podle soudu je „Polsko společným statek všech občanů, nezávisle na jejich národnosti, pohlaví, sociální situaci, vyznání nebo politických názorech“. Dodal, že všichni musejí mít ta samá práva a povinnosti a nikdo nesmí být diskriminovaný. Soud zdůraznil, že úřady mají chránit práva občanů, zvláště příslušníků různých menšin.

Aktuální rozsudek polského Nejvyššího správního soudu je první v této věci. Podle něj usnesení o „zóně bez LGBT“, které přijala obec Serniki, narušuje důstojnost a soukromí těch lidí, kteří se identifikují jako lesby, gayové, bisexuálové či transgenderové osoby. Soud se případem zabýval z iniciativy ombudsmana. Rozsudek je pravomocný. Cílem obecního usnesení původně bylo zabránit „šíření ideologie LGBT“, zejména ve školách.

„Rozhodnutí (soudu) je velkým vítězstvím pro demokracii, lidská práva a respekt vůči lidem,“ uvedla na sociálních sítích nevládní organizace Kampania Przeciw Homofobii.

Kampania Przeciw Homofobii informovala, že Evropská komise zavedla opatření, na základě kterého polské obce, jež se označily za „zóny bez LGBT“, nebudou dostávat část peněz z rozpočtu na roky 2021 až 2027.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP