Kvůli covidu loni rostl počet investičních podvodů a případů vyhrožování
V loňském roce výrazně přibylo v souvislosti s koronavirem případů nebezpečného vyhrožování a pokusů zastrašovat představitele veřejné moci hrozbami teroristických útoků. Pandemie neutlumila daňovou kriminalitu, kterou lze páchat na dálku i v podmínkách omezených sociálních kontaktů. Nadále rostl také počet investičních podvodů. Ve výroční zprávě za loňský rok to uvedla Národní centrála proti organizovanému zločinu.
Centrála loni zahájila 76 nových stíhání, ve kterých obvinila 209 lidí a 34 firem. Státním zástupcům podala 66 návrhů na podání obžaloby, a to na 265 lidí a 34 firem. Předloni bylo nových stíhání 89 a návrhů na obžalobu 65.
Mezi novými formami trestné činnosti ovlivněných situací kolem covidu-19 NCOZ zmínila podvodné prodeje zdravotnického materiálu nebo krácení daní při jeho prodeji. Policisté zaznamenali také zneužívání státní podpory pro podnikatele zasažené covidovými opatřeními.
Pachatelům investičních podvodů pak podle NCOZ nahrává nejen nejistá ekonomická situace a vysoká míra inflace, ale i dezinformace, například obava z měnové reformy. „Investiční podvody cílí na občany, kteří chtějí zhodnotit své peníze v mimobankovním sektoru. Smutné je, že pachatelé často svůj zájem zaměřují na starší občany, kteří tak mohou přijít o své celoživotní úspory,“ podotkl ředitel NCOZ plukovník JUDr. Jiří Mazánek.
Podvodné investiční společnosti využívají podle centrály mezeru v legislativě, která nestanoví regulaci ze strany České národní banky a umožňuje těmto firmám spravovat majetek shromážděný od investorů za účelem jeho společného investování. „Minimální zákonnou regulaci spočívající v neveřejnosti nabízených investic a omezeném počtu investorů zcela běžně tyto subjekty obcházejí nebo nerespektují. Neexistuje žádná kontrola, v jakém rozsahu, jakým způsobem a zda vůbec dochází k investování shromážděného majetku,“ uvedla centrála.
Policie loni zajistila majetek v celkové hodnotě zhruba sedmi miliard korun, což je o 0,3 miliardy více než předloni. NCOZ se se na této částce podílela zajištěným majetkem v hodnotě zhruba dvou miliard. Předloni zajistila 3,6 miliardy.
Ke konci loňského roku zůstalo v centrále neuzavřených 282 trestních spisů, loni to bylo o tři více. Nejvíce rozpracovaných případů – 120 – se týkalo závažné hospodářské trestné činnosti a korupce, dalších 50 pak organizovaného zločinu.
Zdroj: ČTK
Foto: canva.com; mvcr.cz