Poslanecká sněmovna v úvodním kole podpořila zrušení EET ke konci roku

Elektronická evidence tržeb (EET) by měla skončit ke konci letošního roku. Poslanci na svém zasedání 23. června, resp. 24. června v noci, podpořili v prvním čtení – po zhruba osmihodinové debatě, která začala už ve čtvrtek odpoledne – vládní návrh, který ji bez náhrady ruší. Evidence je stejně v současné době přerušená do konce letošního roku, a to kvůli pandemii onemocnění covid-19. Stala se fakticky dobrovolnou.

 

Nynější krok neznamená schválení návrhu, ale jen jeho posunutí do dalšího kola projednávání.

Projekt EET byl jedním z ústředních témat předsedy předchozí vlády, který tvrdil, že narovnala podnikatelské prostředí a vynesla státnímu rozpočtu víc peněz. Nynější vláda ale míní, že EET představuje zátěž pro podnikatele.

Dobrovolnost u EET podporuje také Svaz obchodu a cestovního ruchu. Mělo by ale podle něj být jasné, jaké bonusy to podnikatelům přinese.

EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 byla povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Následně se měla rozšířit na další obory, šlo například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Původně měla být poslední fáze spuštěna loni 1. května a do EET se mělo podle odhadů zapojit dalších zhruba 300 000 podnikatelů.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP