Počet stavebních úřadů v novele se může změnit, ty malé skončí

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v chystané novele stavebního zákona upraví počet stavebních úřadů. Podle dat k dubnu si nechává u Ministerstva vnitra přepracovat dva roky starou analýzu, na jejímž základě mělo být zachováno 371 stavebních úřadů z původních 615. Určitě skončí úřady, kde stavební agendu spravuje jeden člověk. MMR chce novelu předložit vládě do konce června, poté ji posoudí Parlament. Účinnost všech částí zákona se plánuje od roku 2024.

Nad počtem stavebních úřadů se vede v rámci připomínek největší debata. Mnohé obce i kraje odmítaly jejich rušení. MMR proto požádalo Ministerstvo vnitra o novou aktuální analýzu a počet 371 úřadů se tak může změnit podle konkrétní situace v jednotlivých místech. Stavba se neřeší každý den, četnost návštěv se počítá v průměru jednou za 20 let.

Nový stavební zákon bývalé vlády schválila Sněmovna v létě roku 2021 přes nesouhlas Senátu, který ho vetoval. Plné účinnosti měl nabýt 1. července 2023, ale nový kabinet připravil novelu a zároveň letos v květnu poslanci schválili roční odklad účinnosti zásadních pasáží zákona z loňska. V chystané novele se především ruší vznik Nejvyššího stavebního úřadu a jemu podřízená nová soustava krajských stavebních úřadů, čímž se ušetří čtyři miliardy korun.

Novela stavební úřady zachovává na základě několika kritérií. Mezi ně například patří dostupnost úřadu, počet úkonů, které úřad vykonává, jak velký správní obvod obhospodařuje a zastupitelnost úředníků. Skončit by tak měly stavební úřady menších obcí.

„Jednohlavé stavební úřady nesplňují základní funkci, to je zastupitelnost. V případě, že budeme dbát na dodržování norem, časových zejména, což zákon předpokládá, tak zastupitelnost je naprosto zásadní. Když někdo odjede na dovolenou, tak není v pořádku, že to stojí. Stát to nemůže. Od nejvyšší po nejnižší úroveň se musí dodržovat lhůty a předpisy,“ uvedl ministr pro místní rozvoj PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. Podle něj je možností například některá pracoviště sloučit do jednoho.

Cílem novely zákona je zjednodušení stavebního procesu na jedno podání a jedno řízení i povinné zkrácení lhůt. Urychlit řízení má také digitalizace a vznik Portálu stavebníka.


Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP