Absurditou roku je novela, která upravuje odstup při předjíždění cyklisty

Absurditou roku 2022 zvolili podnikatelé loňskou zářijovou novelu zákona o silničním provozu upravující boční odstup při předjíždění cyklisty, který byl stanoven na 1,5 metru. Odborným garantem ankety je Hospodářská komora ČR.

 

Řidiči motorových vozidel podle novely nesmějí předjíždět, pokud by nedodrželi bezpečný boční odstup při předjíždění cyklisty. Podle pořadatelů není jasné, jak se bude povinnost vymáhat, když bude vzdálenost třeba 1,3 nebo 1,4 metru. Paradoxně novela zároveň zavádí, že cyklista nemusí využít jízdní pruh pro cyklistu. Není tedy zřejmé, jak by se případně posuzovala jízda cyklisty na pozemní komunikaci, a nikoliv po zvláštním jízdním pruhu. Jde o nevyvážená, sotva vymahatelná a z hlediska logiky jen obtížně odůvodnitelná ustanovení, uvedl tiskový mluvčí ankety Absurdita roku David Pavlát.

Na druhém místě je zákaz zaměstnávat manžela či manželku. Jestliže muž zaměstnávající nějakou ženu, nebo naopak, rozhodnou, že uzavřou sňatek, musejí ukončit pracovněprávní vztah mezi sebou, ačkoliv zákoník práce neříká, jakým způsobem a kdy, respektive do kdy. Správa sociálního zabezpečení v loňském roce například rozhodla, že zanikla účast ženy na nemocenském pojištění z důvodu sňatku se svým zaměstnavatelem.

Stupně vítězů ankety absurdit doplnila elektronická evidence tržeb (EET). Jedna vláda podle pořadatelů soutěže říkala, že je elektronická evidence tržeb úspěšným nástrojem pro dohled nad dodržováním daňových povinností podnikatelů. Druhá vláda tvrdí, že je to zbytečná administrativní zátěž bez významnějšího efektu.

Za dobu existence přispěla anketa k odstranění řady zbytečných zákonů a vyhlášek.

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP