Německý Parlament odmítl všeobecnou očkovací povinnost proti covidu-19

Spolková republika Německo všeobecnou očkovací povinnost proti onemocnění covid-19 nezavede. Parlament odmítl kompromisní návrh části poslanců vládních stran nařídit očkování od 60 let věku. Hlasování předcházela bouřlivá debata mezi zastánci a odpůrci vakcinace. Pro vládu kancléře Olafa Scholze je výsledek hlasování neúspěchem, povinnou imunizaci totiž podporovali šéf německé vlády i ministr zdravotnictví Karl Lauterbach. Scholz po jednání se zemskými premiéry řekl, že postoje Parlamentu lituje, ale respektuje ho.

 

Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach se v projevu před hlasováním snažil poslance přesvědčit, že povinné očkování osob starších 60 let je tou nejlepší cestou, jak se připravit na možnou podzimní vlnu pandemie. „Nesmíme si zvyknout na to, že každý den umírá 200 či 300 lidí,“ řekl Lauterbach o aktuální bilanci úmrtí nakažených. Spolkový sněm ale jeho apel nevyslyšel a návrh všeobecné očkovací povinnosti odmítl 378 hlasy. Pro povinnou imunizaci se vyslovilo 296 poslanců a devět dalších se hlasování zdrželo.

„Je mi to velmi líto,“ řekl kancléř Olaf Scholz. Odpověď na dotaz, zda bude usilovat o nový návrh všeobecné očkovací povinnosti, ale nechal otevřenou. Ujistil nicméně, že bude usilovat o větší proočkovanost populace kvůli možné podzimní vlně infekce.

„Jediný návrh zákona, který by zavedl všeobecnou očkovací povinnost, právě ztroskotal. Je to důležité rozhodnutí, neboť na podzim bude boj s koronou mnohem těžší,“ reagoval ministr Lauterbach na neúspěch. Opakovaně také varoval, že covid není žádné nachlazení a že 90 procent obětí je z řad lidí starších 60 let.

Nejhlasitěji proti možnému povinnému očkování vystupovala v Parlamentu protiimigrační Alternativa pro Německo, která bývá označována jako populistická až krajně pravicová. „Povinné očkování je nejen krajně protiústavní, ale je to i totalitní přezíravost a ponížení jednotlivců,“ řekla Alice Weidelová z poslanecké frakce AfD.

Expert pro oblast zdravotnictví Tino Sorge kompromisní návrh označil za nedůvěryhodný, neboť se k němu přiklonili i poslanci dříve prosazující povinné očkování od 18 let. Liberál Wolfgang Kubicki, který předložil k hlasování vlastní návrh o dobrovolnosti očkování a podpoře kampaně o výhodách imunizace, řekl, že nutit občany k vakcinaci není právně a sociálně politicky zdůvodnitelné. Poukázal na to, že současná koronavirová varianta omikron vyvolává mírnější průběh nemoci. Ministr Lauterbach na to odpověděl, že nelze předvídat, jak koronavirus bude dále mutovat.

S kompromisem tento týden přišla skupina vládních poslanců, která se na poslední chvíli pokusila sjednotit zastánce povinného očkování. Toto řešení sloučilo dva původní návrhy, které žádaly povinné očkování od 18 let a od 50 let. Kompromis počítal s tím, že v případě špatné epidemické situace by mohl Parlament na podzim očkovací povinnost rozšířit od 18 let. Možné bylo povinnou vakcinaci i zcela odvolat, pokud by proočkovanost populace byla do léta dostatečně vysoká.

V 83milionovém Německu bylo dosud plně očkováno 76 procent lidí, posilující dávku pak má 58,9 procenta. U starších 60 let je základní proočkovanost 88,8 procenta, posilující dávku má 79,1 procenta.

 

Zdroj: ČTK
Foto: ccanva.com

Go to TOP