KS nepovolil obnovu řízení doživotně odsouzeného sériového vraha

Čtyřiašedesátiletý doživotně odsouzený sériový vrah J. K. dne 29. března neuspěl u Krajského soudu v Plzni s žádostí o obnovu procesu. Soud pro to neshledal důvody, neboť žadatel nepředložil žádné dosud neznámé důkazy, které by mohly změnit předchozí verdikt soudu. V roce 1995 J. K. i s komplicem M. K. poslal soud pravomocně na doživotí za čtyři vraždy, které spáchali v květnu 1990 během 26 hodin. Pátý člověk jejich útok přežil. J. K. podal proti rozhodnutí soudu stížnost. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Praze.

J. K. se na rozdíl od druhého odsouzeného M. K. k vraždám nikdy nepřiznal. Snažil se naopak znevěrohodnit jeho původní výpovědi, na jejichž základě byl odsouzen. M. K. ve věznici v roce 2017 ve věku 66 let zemřel. Předtím ale řekl, že všechny vraždy spáchal pouze on sám. Oba dva jsou označováni za první sériové vrahy v polistopadové historii ČR.

Podle rozsudku v noci na 2. května 1990 zastřelili hlídače v Nýřanech na Plzeňsku a vzali mu zbraň. Téže noci v lesích u Zbirohu ubodali desítkami ran nožem dvě sedmnáctileté stopařky. Ve stejný den Federální shromáždění zrušilo v Československu trest smrti. Následující den zastřelili v Praze taxikáře a sebrali mu peníze, při návratu do Plzně ještě přepadli a postřelili britského řidiče kamionu, který útok přežil a později je identifikoval. Policie je zadržela za několik dní. Pravomocný rozsudek označil za vraha všech čtyř lidí J. K., naopak M. K. měl podle verdiktu na svědomí postřelení řidiče kamionu.

Doživotí vyměřil soud v Plzni J. K. už v říjnu 1991, M. K. uložil 25 let. Po odvolání a novém projednání vynesl krajský soud dva doživotní tresty v červnu 1995.

J. K. tvrdí, že byl odsouzen jen na základě výpovědi nevěrohodného recidivisty, kterému soudy i přes bohatší kriminální historii uvěřily. V roce 2006 se oba odsouzení vrazi neúspěšně domáhali obnovy procesu. V době jednání pak M. K. překvapivě uvedl, že všechny vraždy spáchal jen on sám. Jakožto satanista prý prováděl rituál. Později údajně podstoupil vymítání ďábla, a proto chtěl říct pravdu. „Svoje odsouzení beru jako ostudné. Není proti mně žádný přímý ani nepřímý důkaz. Co na mě máte kromě výpovědi recidivisty, který měl už tehdy odsezeno 20 let? Jsem ve vězení 32 let a s vámi to nehne, s nikým to nehne,“ řekl dne 29. března u soudu J. K.

K žádosti o obnovu řízení předložil dopisy, které mu ve vězení druhý odsouzený posílal. Žádal také zpracování posudku a podstoupení výslechu na detektoru lži, které by měly potvrdit jeho věrohodnost. Podle jeho obhájkyně Mgr. Andrey Jankové je proto J. K. připraven bránit se nejen u Vrchního soudu, případně ústavní stížností. ale také chce podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP