Do Karlových Varů se podle hejtmana vrátí podatelna krajského soudu

Do budovy Okresního soudu v Karlových Varech se vrátí podatelna plzeňského krajského soudu, která byla zrušena v březnu loňského roku. Karlovarský kraj také dál jedná o zřízení pobočky tohoto krajského soudu v Chebu. Hejtman Karlovarského kraje Ing. Petr Kulhánek o tom hovořil s pověřenou předsedkyní Krajského soudu v Plzni JUDr. Věrou Oravcovou, Ph.D., a oslovil i ministra spravedlnosti JUDr. Pavla Blažka, Ph.D.

 

Termín zprovoznění podatelny je zatím závislý na jejím personálním zajištění. „Paní předsedkyně mě ujistila, že se podatelna skutečně zprovozní, ale nejprve bude třeba vyčlenit příslušné pracovníky. Ve svém jednání pak pokračovala v Chebu, aby se seznámila se studií rekonstrukce tamní budovy soudu, kde by mohla sídlit plnohodnotná pobočka Krajského soudu v Plzni. Záměr by měl být doplněn o ekonomická data a potom už je to věcí interního jednání v rámci Ministerstva spravedlnosti,“ uvedl hejtman.

Karlovarský kraj připravil zákonodárnou iniciativu, podle které by mohla pobočka krajského soudu sídlit v Chebu. Podle zákona by měla být pobočka v Karlových Varech. Tam sice je už řadu let rezervovaný pozemek pro budoucí krajský soud, ale na stavbu zatím nikdy nebyly peníze. Jednou z variant je tedy využít budovu chebského okresního soudu. Návrh změny zákona sice nezískal doporučení vlády, ale půjde dál do Poslanecké sněmovny.

„Uvažovaný záměr výstavby nové justiční budovy na vymezeném území v Karlových Varech je vzhledem k rozsahu a finanční náročnosti v následujících letech či dokonce dekádách nerealistický. Z toho důvodu by pro nás bylo akceptovatelné umístění soudu do stávající budovy Okresního soudu v Chebu, která by sice potřebovala menší stavební úpravy, ale už nyní disponuje odpovídajícími prostory jak pro jednací síně, tak pro administrativu, uvedl Petr Kulhánek.

Podle něj by celému regionu toto řešení přineslo pozitivní změny, protože by v krátkém čase vznikla plnohodnotná pobočka krajského soudu v Karlovarském kraji, čímž se naplní dikce zákona o soudech. Nešlo by zdaleka o tak vysokou investici státu, jakou by byla výstavba nové justiční budovy. „Pro naše občany by odpadla nutnost cestovat na Krajský soud v Plzni. Dále by to znamenalo zajímavou profesní výzvu pro okresní soudce, kteří by měli možnost profesního růstu do úrovně krajských soudců přímo v regionu,“ dodal karlovarský hejtman.

Zdroj: ČTK
Foto: justice.cz; canva.com

 

Go to TOP