Podle MPSV loni úřady odebraly z rodin 2903 dětí, meziročně o pětinu méně

Podle rozhodnutí soudů odebraly loni úřady z rodin v Česku 2903 dětí. Nejčastějším důvodem bylo zanedbávání péče. Případů loni proti předchozímu roku výrazně, zhruba o pětinu, ubylo. Vyplývá to z ročního výkazu Ministerstva práce a sociálních věcí o ochraně dětí.

Počet odebraných dětí v předchozích letech klesal každý rok, ale nejvýš o stovku. Loni bylo případů meziročně o 676 méně. Za výraznějším úbytkem kauz může být koronavirová epidemie, kdy úřady i soudy v nouzovém stavu omezily svou činnost. Zavřené byly školy, nemohly fungovat sociální služby a méně se také chodilo k lékaři.

V roce 2020 sociální pracovníci navrhli odebrání 1932 dětí. Celkem 877 dětí se odebralo z rodiny na návrh jiných osob. Ze státních zastupitelství bylo 19 návrhů, zbytek řešil sám soud. Rozhodoval ale i o všech ostatních případech. Nejčastějším důvodem odebrání bylo zanedbávání péče, které zažilo 1463 chlapců a děvčat. Týrání a zneužívání se objevilo v 169 kauzách, výchovné problémy byly za odebráním 552 dětí a překážky na straně rodičů hrály roli v 719 případech.

Nejvyšší soud v Česku už na začátku roku 2011 uvedl, že chudoba a špatné bydlení nemohou být hlavním důvodem k umístění dítěte do ústavu. Odebrat dítě je možné až tehdy, pokud jiná opatření nevedla ke zlepšení podmínek. Potřeba je také vyslechnout názor dítěte, nařídil Nejvyšší soud.

Počty odebraných dětí se v posledních letech snižovaly, ale jen pomalu. V roce 2016 bylo ve statistice 3841 odebrání, v roce 2017 to bylo 3766, v roce 2019 se vyřizovalo 3666 případů a předloni 3579.

Podle zástupců organizací na podporu rodin je nutné posílit preventivní služby a podporu, aby domácnosti dokázaly potíže zvládnout a děti z nich nemusely odcházet. Netýká se to ale případů, kdy jde dětem o zdraví, zdůrazňují experti. Dodávají, že chlapci a děvčata by se také neměli dostávat do ústavů, ale k přechodným či dlouhodobým pěstounům.

Pěstounskou péči či podmínky domovů pro okamžitou pomoc, jako jsou Klokánky, upravuje zákon o ochraně dětí. Poslanci by mohli příští týden rozhodovat o novele, podle které by se mohly zvýšit odměny pěstounů i státní příspěvek pro tato zařízení. Nynější částky platí od roku 2013, mzdy a ceny od té doby rostly.

Údaje o odebírání dětí se ve výkazech ministerstva objevily poprvé v roce 2016. Do té doby v nich chyběly. Organizace na pomoc dětem a rodinám a experti na rodinnou problematiku žádali, aby ministerstvo statistiku vedlo. Nadace Naše dítě v minulosti opakovaně upozorňovala na to, že se ročně odebírá z rodin několik tisíc dětí kvůli týrání, zanedbávání a zneužívání, ale i kvůli zadluženosti a špatné sociální situaci rodičů.

Zdroj: ČTK; MPSV
Foto: canva.com

Go to TOP