Pavel Blažek: Novela zákona o státním zastupitelství bude mít podporu PS
Pro novelu zákona č. 283/1993 Sb., o státním zastupitelství, budou ve sněmovně podle ministra spravedlnosti JUDr. Pavla Blažka, Ph.D., hlasovat nejen poslanci vládní pětikoalice. O dlouhá léta diskutované změně, kterou chce vláda prosadit ještě v letošním roce, jednal se zástupci opozice. Pro zavedení funkčního období státních zástupců a další změny bude podle ministra Blažka „komplexní sněmovna“.
Novela zákona o státním zastupitelství má zavést funkční období vedoucích státních zástupců, pravidla pro jejich transparentní výběr i podmínky jejich odvolání, včetně zpřesnění podmínek pro odvolání nejvyššího státního zástupce.
Funkční období státních zástupců plánuje Pavel Blažek stanovit na sedm let. „Uvažujeme jako u soudců, nevím jak u vrchního státního zástupce, to ať rozhodne sněmovna,“ uvedl ministr spravedlnosti.
Podle exministryně Mgr. Marie Benešové není úplně podstatné, jak dlouhé bude funkční období, novela by hlavně měla dát jasná pravidla pro odvolání státních zástupců. Shodla se na tom s Pavlem Blažkem, podle kterého není možné, aby státní zástupci měli „své jisté na dvacet let“. Možnost odvolání podle něj má dát kárné řízení s jasnými pravidly. Marie Benešová očekává nesouhlas státních zástupců s tím, kdo má být ve výběrové komisi pro stanovení vedoucích státních zástupců, jako tomu bylo v minulých pokusech o prosazení změny. Ministr, který nese odpovědnost, by podle ní měl mít vliv na to, kdo bude do vedení státních zastupitelství jmenován. Očekává v této věci bitvu.
Ministr Blažek i exministryně Benešová práci některých státních zástupců kritizovali. Pavel Blažek poukázal hlavně na úniky z přípravných řízení do médií, v některých případech řízené, a to z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Podle Marie Benešové má stejný problém i Praha. Ministr chce proto nad státními zástupci nastavit supervizi tak, „aby všichni plnili, co je v zákonech“. Měli by mít podle něj i odvahu přes informace v médiích některá řízení nezahajovat, pokud k tomu nejsou důkazy.
V souvislosti s kauzou nákupu armádních letounů CASA, kdy stíhání bývalé ministryně obrany JUDr. Vlasty Parkanové i jejího podřízeného Jiřího Staňka definitivně končí až po deseti letech, uvedl ministr, že se někdy v řízeních nehledí na člověka. Je trápen deset let kvůli tomu, abychom věděli, jak máme postupovat, řekl dále. Pavel Blažek v tomto případu chystá omluvu. Přál by si, „aby se raději omluvili a nesli odpovědnost ti, kteří stíhali a soudili“.
Případ, ve kterém byli Vlasta Parkanová a bývalý šéf ministerské sekce vyzbrojování Staněk obviněni ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku, se týká nákupu transportních letounů CASA C-295 pro české vojenské letectvo. Bývalá politička a její podřízený podle pravomocně zamítnuté obžaloby měli státu způsobit škodu 818,8 milionu korun (později byla částka snížena na 777 milionů). Nejvyšší státní zástupce JUDr. Igor Stříž před týdnem rozhodl nepodat dovolání v této kauze, stíhání JUDr. Parkanové i Jiřího Staňka tak definitivně skončilo. Oba mohou po státu žádat odškodné za nezákonné stíhání. Vlasta Parkanová ČTK bez dalších podrobností řekla, že vedle odškodného se bude domáhat i omluvy.
Zdroj: ČTK
Foto: canva.com