Senát bude projednávat vyšší odměny pěstounům a rušení kojeneckých ústavů
Odměny pěstounů pravděpodobně vzrostou, budou se odvíjet od minimální mzdy. Zvýšit by se také měly státní příspěvky na dítě pro klokánky a podobné azylové domy. Senátní Ústavně-právní výbor to dne 8. září doporučil schválit v novele zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí. Stejné doporučení přijal v srpnu i Výbor pro sociální politiku.
Rušení kojeneckých ústavů bude dáno tím, že nebude možné od roku 2025 do ústavní péče umisťovat děti do tří let věku. Výjimkou budou děti s velmi vážným zdravotním postižením a sourozenecké skupiny. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí se počet dětí v těchto ústavech postupně snižuje. „Za tři roky mezi lety 2018 a 2021 klesl počet dětí ve věku do tří let včetně na polovinu,“ uvedlo ministerstvo. Letos na jaře bylo v domovech 228 dětí mladších čtyř let. V roce 2018 pobývalo v ústavech 441 malých chlapců a děvčat.
Takzvané kojenecké ústavy patří mezi zdravotnická zařízení. Podle dostupných statistik fungovalo v Česku před dvěma lety 25 domovů pro děti do tří let a dvě centra, tedy celkem 27 zařízení.
Přechodných pěstounů pro děti v nouzi bylo v Česku podle údajů ministerstva na konci roku 2020 celkem 732. Šlo o nejnižší počet za posledních pět let. Zatím nejvíc bylo těchto profesionálních pěstounů v roce 2017, a to 900. Podle MPSV čeká na schválení přibližně 145 pěstounů. V příštích čtyřech letech by se mohl celkový počet pěstounů zvýšit o 40 procent, pokud vzrostou jejich odměny.
Výše odměn pěstounů bude záviset vedle minimální mzdy na počtu dětí, o něž pečují, a na jejich zdravotním stavu. V případě postižených dětí budou odměny vyšší. Základní odměna při péči o jedno zdravé dítě by byla ve výši minimální mzdy. U pěstounů poskytujících péči na přechodnou dobu by činila základní odměna 1,8násobek minimální mzdy. Pokud o dítě pečují jeho příbuzní v takzvané nezprostředkované péči, místo pěstounské odměny budou podle novely dostávat novou nezdaněnou dávku nazvanou příspěvek při pěstounské péči.
Dlouhodobí pěstouni, kteří se starají o dvě děti bez zdravotního postižení, by například dostávali při stávající minimální mzdě namísto dosavadních 18 000 korun hrubého 22 800 korun hrubého měsíčně, přechodní pěstouni pak 31 920 korun hrubého místo 20 000 korun hrubého. Nová dávka pro příbuzné by v případě dvou dětí činila 17 756 korun, v případě prarodičů 13 896 korun.
Příspěvek na dítě pro klokánky a podobné azylové domy vzroste podle předlohy z 22 800 na 36 000 korun měsíčně. Novela má také zajistit, že mladí dospělí, kteří odcházejí z dětských domovů, ústavních zařízení nebo z pěstounské péče, budou nově dostávat příspěvek při studiu 15 000 korun měsíčně. Stát by jim pak měl pomoci při hledání bydlení a zaměstnání.
Novelu zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, bude Senát projednávat na své 16. schůzi, která bude zahájena ve čtvrtek 9. září.
Zdroj: ČTK
Foto: canva.com