Slovensko: Parlament schválil zákon, který mírně zvýhodní očkované občany

Slovenský Parlament schválil v neděli 25. července novelu zákona o ochraně, podpoře a rozvoji veřejného zdraví, která zvýhodní očkované občany v případě zhoršení pandemie. Zvýhodnění ale nebude tak velké, jak původně navrhoval ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský. Poslanci o zákonu diskutovali od pátku 23. července, pro zákon se nakonec vyslovilo 77 z přítomných poslanců a 55 bylo proti. Opozice trvá na tom, že je zákon protiústavní, a chce se obrátit na Ústavní soud.

 

Novela umožňuje Úřadu veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR nařídit při ohrožení veřejného zdraví dočasně podmíněný vstup na hromadné akce. Lidé se budou prokazovat potvrzením o očkování proti covidu-19, negativním testem či potvrzením o prodělání nemoci.

Očkovaní budou mít volný přístup do obchodů, restaurací i na sportoviště a kulturní akce i v případě zpřísnění epidemických opatření. Neočkovaní se budou muset nechat při vstupu do škol nebo do práce otestovat minimálně antigenním testem, který bude zdarma. Testy budou pro neočkované podmínkou i při vstupu na kulturní nebo sportovní akce i do obchodů s výjimkou potravin, drogérií a lékáren. V těchto případech si ale budou muset antigenní test v hodnotě pěti eur (128 korun) platit.

Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský původně navrhoval, aby neočkovaní měli měsíčně k dispozici dva testy PCR zdarma a antigenní test za symbolických pět eur bez ohledu na to, kam budou vstupovat.

Přijatý zákon má předejít kolapsu nemocnic a celoplošnému zavírání škol nebo kostelů a dalších provozů. „Cílem je připravit se na třetí vlnu (epidemie) a nemuset zavírat žádné provozy,“ řekl předseda poslaneckého klubu OLaNO Michal Šipoš. Požádal také opozici, aby přestala dezinformovat veřejnost. Podle něj by bez zákona mohl nastat v případě další vlny kolaps a přibývalo by úmrtí.

Ministr Lengvarský řekl, že se novelou nic důležitého nemění. „Je to jenom příprava na to, abychom ve zhoršené situaci, jež může nastat, mohli udržet v provozu sportoviště, restaurace a všechny další podniky, aby mohla fungovat kultura a sport,“ řekl. Slovensko se podle něj dostává novelou na evropskou úroveň a začne tam platit to, co už jinde funguje.

Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová uvedla, že se Slovensko vyhne celoplošnému zavírání škol. „Pro ty, kdo jsou ke svému okolí ohleduplní, budou otevřené obchody, podniky školy, kultura, sportoviště i kostely,“ řekla předsedkyně zdravotnického výboru Jana Cigániková. Nejde podle ní jen o očkované, ale i o ty, kdo se očkovat nechtějí, ale chovají se odpovědně. Poslanec strany Za lidi Juraj Šeliga přijetí zákona označil za vítězství zdravého rozumu.

Podle opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) je zákon protiústavní. Jejich předseda Robert Fico na tiskové konferenci vyzval prezidentku, aby zákon vetovala. Řekl také že se poslanci jeho strany obrátí začátkem příštího týden na Ústavní soud. Robert Fico je toho názoru, že až začne zákon platit, nastane chaos, protože text nestanovuje přesně, kde budou opatření platná. Hlavním cílem normy je podle něj přinutit lidi nechat se očkovat. V současné době má ukončené očkování více než 1,9 milionu Slováků.

Novelu nyní musí podepsat prezidentka Zuzana Čaputová, platit začne po zveřejnění ve Sbírce zákonů.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP