Nejvyšší státní zástupce JUDr. Pavel Zeman dnes ve funkci končí

Ve funkci dnes, 30. června, končí nejvyšší státní zástupce JUDr. Pavel Zeman, v čele úřadu stál od roku 2011. Rezignaci oznámil v květnu. Nový nejvyšší státní zástupce dosud jmenován není, pověřený vedením úřadu bude první náměstek JUDr. Igor Stříž.

Nejvyšší státní zástupce svoji rezignaci oznámil v polovině května, mezi důvody zmínil i tlak ze strany ministryně spravedlnosti Mgr. Marie Benešové. Odchod prý zvažoval už dřív, ve funkci ale zůstával i kvůli vyšetřování kauzy Vrbětice, tedy výbuchu muničních skladů s možným podílem ruských tajných služeb. Po ukončení funkce nejvyššího státního zástupce na úřadu zůstane jako řadový státní zástupce a chtěl by se také zabývat analytikou a legislativou.

Odcházející nejvyšší státní zástupce JUDr. Pavel Zeman nelituje své rezignace a těší se na život po této funkci, řekl v rozhovoru s ČTK. Zeman uvedl, že do funkce nastupoval s několika předsevzetími a že velká většina z nich se podařila splnit. „Zejména navrácení či spíše zvýšení důvěryhodnosti státního zastupitelství ve společnosti, což se podle mi podařilo. Ze státního zastupitelství se stala naprosto respektovaná instituce, která je zásadní pro fungování právního státu v kterékoliv zemi a u nás také,“ uvedl JUDr. Zeman.

Podařilo se podle něj také nastavit mechanismus zajišťování výnosů z trestné činnosti. V současnosti je to šestinásobek hodnot, které se zajišťovaly před rokem 2011. Částka se pohybuje mezi 6,5 až deseti miliardami korun ročně. Za důležité považuje, že odstartovala i debata o způsobu trestání. „Mám radost z toho, že od klasického českého rčení ‚zavřeme ho, až zčerná‘, přecházíme k tomu, že trest má být efektivní a přiměřený. V tomto směru chci vyzdvihnout ukládání peněžitých trestů a poděkovat všem kolegům, soudcům a státním zástupcům, kteří na tom aktivně participují,“ řekl Zeman. V minulém roce jde o více než 21 procent uložených peněžitých trestů, před pěti lety to bylo kolem čtyř procent.

Formu trestání ale Zeman považuje jako nedořešenou otázku a výzvu do budoucna. Diskuse o tomto by se měla podle něj rozproudit především na politické úrovni, protože nastavení trestní politiky státu náleží parlamentu. „Tam by se měla nastolit debata, jak máme nastavené trestání, jestli není zbytečně přísné a zda bychom podobného výsledku nedokázali dosáhnout například kombinací kratších trestů odnětí svobody s různými alternativními sankcemi, ať už jsou to peněžité tresty, obecně prospěšné práce, případně domácí vězení, ale v kombinaci s určitými výchovnými programy v rámci prevence kriminality, které by následovaly po vykonání trestu uloženého soudem,“ uvedl Zeman. V tom má Česká republika velký dluh a stálo by za úvahu vydat se tímto směrem.

Nový nejvyšší státní zástupce dosud není jmenován, podle zákona o státním zastupitelství tak bude pověřený vedením první náměstek JUDr. Igor Stříž, kterého navrhla vládě na post nejvyššího státního zástupce ministryně spravedlnosti Mgr. Marie Benešová, ale vláda jeho jmenování dosud neprojednávala. Vláda se tímto návrhem bude zabývat zřejmě 12. července.

Zdroj: ČTK
Foto: AD

Go to TOP