NCOZ: Pandemie covidu-19 sehrála v kriminalitě roku 2020 významnou roli
Některé oběti trestné činnosti mohly loni více podléhat nátlaku a manipulaci, a to v souvislosti s nejistotou a ekonomickými dopady epidemie covidu-19. Ve své výroční zprávě to uvedla policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).
Některé oběti trestné činnosti mohly loni více podléhat nátlaku a manipulaci, a to v souvislosti s nejistotou a ekonomickými dopady epidemie covidu-19. Ve své výroční zprávě to uvedla policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Útvar loni zahájil 89 nových trestních stíhání, což je o 21 více než předloni. Obžalob ale navrhl méně, konkrétně 65 oproti předloňským 91 návrhům. V trestním řízení centrála zajistila majetek ve výši 3,53 miliardy korun, tedy o 1,5 miliardy více než v roce 2019.
Mezi případy, které mohly souviset s nejistotou vyvolanou pandemií, zmínila NCOZ nejrůznější typy investičních podvodů. V loňském roce opět stoupl počet případů, při kterých se lidé nechali oklamat investičními podvodníky. Pachatelé využívají chybějící nabídky legálních možností a produktů k vyššímu zhodnocování a slibují výrazné zhodnocení peněz formou investování na burzovním nebo realitním trhu. Pro tyto podvody je typický obrovský rozsah způsobených škod a vysoký počet poškozených. NCOZ loni řešila například kauzu týkající se společnosti J.O. Investment, kde zatím eviduje přes 2000 poškozených a škodu přesahující jednu miliardu korun.
Dále to byly kauzy obchodování s lidmi, sexuálního zneužívání a organizování nelegální migrace. Loni také stoupl počet případů vyhrožování veřejně činným osobám a vyhrožování teroristickým útokem, kdy se do jednání pachatelů promítla frustrace z epidemických opatření.
Centrála dále napsala, že v loňské kriminalitě sehrála významnou roli daňová trestná činnost se škodami vůči veřejnému rozpočtu v řádech desítek milionů až několika miliard korun a také dotační podvody a podvody proti veřejnému zdravotnímu pojištění.
NCOZ loni započala 114 nových trestních řízení, z toho 43 procent případů odhalila vlastním pátráním. V rámci 89 zahájených stíhání obvinila 422 fyzických a 28 právnických osob. Předloni se nová stíhání týkala 296 lidí a 30 společností.
Ke konci loňského roku měla NCOZ neuzavřených 285 spisů. Nejvíce z nich – 124 – se týkalo závažné hospodářské trestné činnosti a korupce, 80 finanční kriminality, 47 organizovaného zločinu, 20 terorismu a extremismu a 14 kybernetické kriminality. Podle centrály svědčí počet rozpracovaných spisů o tom, že se jí daří kauzy zpracovávat rychleji a lépe než dříve. Na konci předloňského roku bylo neuzavřených spisů 320, o rok dříve 386 a předtím 422.
Majetek, který NCOZ zajistila v trestním řízení, tvoří 54 procent majetku celkově zajištěného policií a státním zastupitelstvím v loňském roce. „Chceme zločin zasáhnout tam, kde to pocítí, proto věnujeme velkou pozornost zjišťování majetkových hodnot v trestním řízení,“ podotkl k tomu ve zprávě šéf NCOZ plk. JUDr. Jiří Mazánek.
Mezi svými prioritami pro letošní rok zmínil ředitel Mazánek zpracování plánu postupu centrály v případě teroristického útoku, nastavení spolupráce s novým Úřadem evropského veřejného žalobce a zrychlení přechodu od dokumentace trestného činu k zahájení stíhání.
Zdroj: ČTK
Foto: canva.com