Protiprávně sterilizované osoby patrně získají nárok na odškodnění

Poslanecká sněmovna P ČR schválila v pátek 4. června 2021 poslanecký návrh zákona o poskytnutí jednorázové peněžní částky osobám sterilizovaným v rozporu s právem. Zákon předpokládá odškodnit protiprávně sterilizované ženy, ale i muže částkou 300 000 korun. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

 

Návrh vymezuje období téměř 46 let od platnosti zákona o zdraví lidu do přijetí nové normy pro zdravotnické zákroky. Odškodné by mohlo připadnout ženám, které sterilizaci podstoupily mezi 1. červencem 1966 a 31. březnem 2012. Pro sterilizaci se nemusely podle zdůvodnění rozhodnout svobodně, ale po přesvědčování nebo hrozbě odebrání dětí či dávek. Žádost by oběti podávaly podle návrhu do tří let od účinnosti zákona.

Žádosti by posuzovalo Ministerstvo zdravotnictví. Proti verdiktu ministra v rozkladovém řízení by byla možná bezplatná soudní žaloba. Odškodnění by nepodléhalo zdanění.

„Zákon má odstranit chybu komunistického systému. Nemá nic společného s oborem gynekologie a s gynekology,“ uvedl doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. Poslanec Ing. et Ing. Leo Luzar ale s odvoláním na stanovisko ombudsmana prohlásil, že lékaři postupovali v některých případech v rozporu s tehdejšími předpisy.

Poslankyně MUDr. Eva Matyášová za předkladatele uvedla, že veřejný ochránce práv eviduje stovku žádostí o odškodnění. Odškodnění by se mohlo týkat podle autorů předlohy až 400 lidí, nárok by mohli mít i muži. Stát by tedy mohl vyplatit přibližně 120 milionů korun.

S podezřením na nucené sterilizace v Česku, a to především romských žen, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů. Desítky žen se pak přihlásily veřejnému ochránci práv, některé se obrátily i na soudy. Vládní výbor proti mučení navrhl zavést odškodné už v roce 2006. V roce 2009 se za protiprávní zákroky tehdejší kabinet omluvil.

Obdobnou předlohu připravil v minulém volebním období tehdejší ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, vláda ji však odmítla.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP