Dánsko schválilo návrh zákona, jenž umožní posílat migranty do třetích zemí

Dánský Parlament schválil dne 3. června 2021 návrh zákona, který Dánsku umožní posílat žadatele o azyl do třetích zemí, a to i mimo evropský kontinent. Znepokojení nad novým zákonem vyjádřila Evropská komise i organizace pro lidská práva.

 

Podle zákona budou migranti po příjezdu do Dánska zaevidováni a následně mohou být posazeni do letadla mířícího například do Afriky, kde se dalšími procesy vyřizování žádosti bude zabývat partnerská země. V zákoně se uvádí, že uprchlík může být ponechán v této třetí zemi i v případě, že bude jeho žádost o azyl vyřízena kladně.

Znepokojení v souvislosti s novým dánským zákonem vyjádřila Evropská komise. „Externí vyřizování žádostí o azyl vyvolává otázky ohledně azylových procedur a přístupu k účinné ochraně,“ prohlásil mluvčí Evropské komise Adalbert Jahnz. Zdůraznil přitom, že možnost žádat o azyl patří v Evropské unii k základním právům.

Zákon kritizovaly také organizace na ochranu lidských práv. Rada OSN pro lidská práva (UNHRC) minulý měsíc žádala Kodaň, aby zákon neschvalovala. „UNHCR je nadále rezolutně proti tomu, aby byli žadatelé o azyl nuceně převáženi do jiných zemí,“ uvedla v květnu zástupkyně úřadu Gillian Triggsová.

Organizace pro lidská práva varují, že pokud budou dánský příklad následovat i další země, ocitne se právo na azyl v ohrožení. Dánský ministr pro migraci Mattias Tesfaye ale tvrdí, že opatření je humánnější než dosavadní procesy, protože sníží příliv uprchlíků, kteří kvůli vidině lepšího života riskují život na nebezpečných migračních trasách.

V roce 2020 požádalo o azyl v Dánsku 1 547 lidí, což je nejméně od roku 1992. Asi 600 žadatelů o azyl loni v Dánsku azyl získalo, zatímco v roce 2015 to bylo více než 10 000 žadatelů.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

 

Go to TOP