České soudy řešily několik kauz spojených s terorismem

České soudy v posledních letech řešily několik kauz ve spojitosti s terorismem – výběr případů lidí souzených za tuto trestnou činnost:

– V únoru 2016 zadržela turecká policie na letišti v Istanbulu J. S.  Měl u sebe letenku do města Gaziantep u syrských hranic, odkud chtěl odjet do syrského Džarábulusu a tam se připojit k bojovníkům Islámského státu (IS). Tureckým policistům se muž přiznal, ti ho poslali zpět do ČR, tam se doznal i českým vyšetřovatelům. Prý počítal s tím, že půjde do války, bude bojovat za ideologii IS a zabíjet lidi. J. S., který má psychické problémy, později u soudu řekl, že do Sýrie nejel zabíjet, ale nechat se tam zabít. Krajský soud v Plzni mu v únoru 2017 za podporu a propagaci terorismu ve stadiu pokusu uložil tři a čtvrt roku nepodmíněně a ochranné ambulantní léčení. Odvolací Vrchní soud v Praze trest zpřísnil na šest let, rozsudek v listopadu 2017 potvrdil Nejvyšší soud. Letos v únoru byl muž podmíněně propuštěn.

– V září 2017 soud osvobodil pětici anarchistů, kteří čelili obžalobě z přípravy teroristického útoku na vlak. Podle obžaloby zakopali dvě zápalné směsi složené z benzinu, polystyrenu a rostlinného oleje v dubnu 2015 poblíž chuchelského železničního mostu, kde se měl útok odehrát. Pražský městský soud je zprostil obžaloby. Zproštění později pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, když zamítl odvolání obžaloby. Jednání, které obžaloba vyhodnotila jako přípravu teroristického útoku, nebylo podle soudu trestným činem.

– V říjnu 2018 byl Bulhar N. S. I. odsouzen na 40 měsíců ve vězení za to, že vyhrožoval teroristickými útoky Pákistánu. Trest včetně osmiletého vyhoštění z ČR mu pravomocně potvrdil pražský vrchní soud. Mladý muž se výhrůžkou domáhal toho, aby Pákistán propustil Češku T. H. zadrženou kvůli pašování heroinu. Tu pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení, odsouzená se odvolala.

– V lednu 2019 se pražský městský soud začal zabývat případem D. K., obžalovaného z přípravy teroristického útoku v ČR a ze „založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.“ V roce 2015 chtěl na autobusovém nádraží v Prešově nechat vybuchnout tlakový hrnec naplněný kovovými částicemi. Později ale podle svých slov názory získané z videí IS přehodnotil, seznámil se blíže s islámskou vírou. Obžalobu z přípravy útoku v Praze, za kterou mu hrozil až patnáctiletý trest vězení, odmítl. Kriminalisté v roce 2017 nalezli v jeho pražském bytě chemikálie a návodná videa. V listopadu 2019 pražský městský soud muže potrestal za obecné ohrožení 6,5 lety vězení. Na neurčito ho také vyhostil z Česka. Odvolací senát mu zmírnil trest na pět let, D. K. se marně obrátil na Nejvyšší i Ústavní soud.

– V lednu 2019 poslal soud do vězení na čtyři roky seniora J. B., který čelil obžalobě z teroristického útoku a vyhrožování teroristickým trestným činem. Muž v roce 2017 pokácel dva stromy na železniční tratě a způsobil nehody vlaků, šířil také výhrůžné letáky, jimiž chtěl mimo jiné vzbudit zdání, že za tímto skutkem stáli džihádisté. Senior se ke skutkům přiznal, tvrdil ale, že nechtěl nikomu ublížit. Verdikt, jehož součástí je ambulantní psychiatrické léčení, potvrdil pražský vrchní soud a naposledy v prosinci 2019 i Nejvyšší soud. Loni v říjnu byl podmíněně propuštěn z vězení.

– V září 2019 pražský vrchní soud zmírnil podmíněný trest vojákovi E. E., který čelil obžalobě z účasti v bojích na Ukrajině v roce 2015. Za službu v cizích ozbrojených silách ho potrestal dvouletou podmínkou s tříletým odkladem. Krajský soud v Pardubicích muži uložil tři roky podmíněně. Stejně jako v případě rozsudku krajského soudu mu odňal vojenskou hodnost. E. E. byl původně obžalován z terorismu, s tím ale pardubický ani vrchní soud nesouhlasily. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale loni v lednu podal dovolání v neprospěch obžalovaného, podobně postupoval i E. E. Nejvyšší soud ale trest potvrdil.

– Loni v únoru pražský městský soud potrestal někdejšího pražského imáma S. S. za účast na teroristické skupině a financování terorismu deseti lety vězení. Muž pomohl bratrovi a švagrové odjet do Sýrie a vstoupit do teroristické organizace Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie). Jeho bratru O. S. uložil jedenáctiletý trest, švagrová F. H. má jít do vězení na šest let (manželé jsou stíháni jako uprchlí, letos v březnu Nejvyšší soud odmítl dovolání O. S.). Odvolání poslali všichni tři obžalovaní i státní zástupce. Odvolací soud rozsudek potvrdil. Letos v dubnu mu soud zvýšil v dalším případě za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu trest na 14,5 roku. S. S. se k činům přiznal a uvedl, že jich nelituje, protože je považuje za správné.

– Loni v září pražský městský soud nepravomocně potrestal 4,5 lety vězení za účast na organizované zločinecké skupině A. F., a to kvůli účasti v bojích na Ukrajině. Na čtyři roky ho také vyhostil z České republiky. Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by se muž do bojů zapojil aktivně. Podle žalobce A. F. vycestoval opakovaně, a to od října 2014 do května 2016. Podle obžaloby se muž nechal vyzbrojit a podílel se na různých vojenských úkolech v řadách tzv. „Republikánské gardy Doněcké lidové republiky“. Bělorus uvedl, že se přímo do bojů nezapojil, zúčastnil se pomocných aktivit.

– V prosinci 2020 poslal ústecký krajský soud na 15 let do vězení pětačtyřicetiletého Čecha, který se podle rozsudku zapojil v řadách separatistů do konfliktu na Ukrajině. Podle policie se od konce května 2014 aktivně zapojil do ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny na straně separatistické tzv. Doněcké lidové republiky. Muž byl odsouzen jako uprchlý, podle všeho s největší pravděpodobností stále pobývá na východě Ukrajiny. Pokud by byl v budoucnu dopaden a předán do Česka, může požádat o nové projednání případu. Soud ho v novém hlavním líčení nemůže potrestat přísněji než napoprvé.

– Koncem letošního dubna pražský městský soud uložil 15 let vězení Iráčanovi, kterého obžaloba viní z toho, že z ČR odjel bojovat za Islámský stát, verdikt není pravomocný. Iráčan je za teroristický útok a za účast na teroristické skupině stíhaný jako uprchlý. Není totiž zřejmé, kde se nyní nachází. Podle jeho právníka je vysoce pravděpodobné, že mladík už je po smrti.

– Dne 1. června 2021 Městský soud v Praze uložil 20 let vězení M. K., který se podle obžaloby zúčastnil v Donbasu bojů proti ukrajinským ozbrojeným silám v řadách takzvané Luhanské lidové republiky. Dvaatřicetiletého muže uznal vinným z teroristického útoku a z účasti na teroristické skupině. Verdikt není pravomocný. Muž je stíhán jako uprchlý, jeho advokát se domáhal osvobození.


Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP