Proti rozhodnutí NSS se nemůže MZd bránit, bude třeba změnit zákon

Proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil protiepidemická opatření, se ministerstvo zdravotnictví podle ministra Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha nemůže bránit ústavní stížností, musí ho respektovat. Proto bude třeba pandemický zákon změnit, aby umožňoval i preventivní opatření proti šíření epidemie.

NSS minulý týden rozhodl, že nezákonné bylo jarní uzavření restaurací, barů a kasin, dnes v podobném duchu zhodnotil uzavření škol a školek. Původně ministr Vojtěch uvedl, že proti rozhodnutí soudu se chce bránit ústavní stížností. „Následně jsme po hlubší analýze zjistili, že to možné není,“ řekl. Pandemický zákon je podle něj napsán tak, že rozhoduje NSS bez opravného prostředku, který by mohlo Ministerstvo zdravotnictví využít. „Může to případně udělat fyzická osoba nebo právnická osoba, které se to týká, ale my jako správní orgán tuto možnost bohužel nemáme. Nepovažujeme to za úplně šťastné,“ dodal.

Soudu vadí zejména to, že ministerstvo uzavíralo školy či restaurace a další služby plošně. Podle něj to neumožňuje ani pandemický zákon, ani zákon o ochraně veřejného zdraví. Ministr se domnívá, že soud vykládá tyto zákony příliš restriktivně. „Soud nyní říká, že to není možné udělat preventivně. Pokud by byl nějaký konkrétní cluster, nějaké nakažené osoby, tak pak uzavírat školy možné je,“ uvedl.

Loni v květnu ale podle ministra Městský soud v Praze ministerstvu právo plošně zavřít školy přiznal. „NSS teď říká, že nikoliv. Je to samozřejmě vyšší soudní instance, nový rozsudek a musíme ho respektovat,“ dodal. Budou proto třeba úpravy pandemického zákona tak, aby podle něj šlo postupovat i preventivně.

„Nejvyšší správní soud, zdá se, chce držet konstantní judikaturu bez ohledu na to, jaký senát rozhoduje. Musíme to vzít na vědomí, nemáme proti tomu ani žádný opravný prostředek, tak jak jsme analyzovali,“ řekl ministr. Jediná současná možnost je podle něj tedy nouzový stav. Právě pro možnost rozhodovat bez jeho vyhlášení byl ale přijat pandemický zákon, účinnosti nabyl na konci února.

„Ukazuje se, že pandemický zákon úplně optimální není a nedává nástroje pro prevenci komunitního šíření,“ doplnil. Diskutovat o jeho změnách chce i s opozicí, která byla u přípravy zákona.

„Myslím si, že ministerstvo by mělo držet nějakou zákonnou linii, byť s tím nemusíme být úplně spokojeni. Také jsem říkal, že kdyby to bylo na mém rozhodnutí, tak bych nepřistoupil k pondělnímu rozvolnění. Ale žijeme v právním státě a musíme respektovat rozsudky soudu,“ řekl ministr zdravotnictví.


Zdroj: ČTK
Foto: NSS

 

Go to TOP