EK: ČR může žádat kvůli dolu Turów pokutu pro Polsko

Pokud má Česká republika zájem vyvinout v kauze dolu Turów další tlak na Polsko, má možnost požádat Soudní dvůr Evropské unie, aby stanovil pokutu. Evropská komise (EK) vůči rozhodnutí Polska neuposlechnout příkazu soudu na přerušení těžby v tomto hnědouhelném dole nijak aktivně vystupovat nebude, případ ale hodlá pozorně sledovat.

 

Na žádost České republiky Soud EU Polsku nařídil, aby okamžitě přerušilo veškeré práce v povrchovém dole Turów, který se nachází nedaleko českých hranic. Polský premiér Mateusz Morawiecki v reakci na to oznámil, že Polsko nařízení „samozřejmě nedodrží“, neboť by pro jeho zemi mělo velmi negativní důsledky. Dodal, že Česko slíbilo žalobu stáhnout, což premiér Andrej Babiš později popřel. Žaloba podle něj trvá, ačkoli obě strany jednají o vyřešení sporu prostřednictvím mezivládní dohody.

Evropská komise v uplynulých dnech několikrát zopakovala, že Polsko musí okamžitě zastavit těžbu uhlí v dole Turów, a to až do vydání konečného verdiktu v tomto sporu. Polsku ale patrně nehrozí žádný postih, který by iniciovala sama exekutiva EU.

„Pokud by se polské úřady rozhodnutí soudu nepodřídily, soud může na žádost Česka vyměřit státu pokutu,“ sdělila mluvčí komise.

České úřady se obrátily na Soudní dvůr EU v únoru t. r. s žalobou proti rozšiřování dolu, které podle nich mimo jiné ohrožuje kvalitu pitné vody pro obyvatele Libereckého kraje. Polsko podle české strany porušuje unijní právo tím, že umožnilo pokračování těžby bez posouzení jejího vlivu na životní prostředí. Varšava to odmítá a nedávno schválila prodloužení provozu dolu až do roku 2044. Po předběžném opatření soudu však Polsko poprvé projevilo ochotu vyřešit spor dohodou.

EK už v prosinci 2020 v právně nezávazném stanovisku došla k závěru, že polská strana nesprávně posuzuje vliv dolu na životní prostředí a nesprávně o svých záměrech informovala sousední státy.

Polsko podle komise dlouhodobě neplní požadavky soudu EU v jiném sporu týkajícím se ochrany přírody, a to těžby dřeva v Bělověžském pralese. Unijní soud už v roce 2018 nařídil ukončit kácení ve velkém, které ohrožovalo místní výjimečný ekosystém. Komise letos v únoru uvedla, že Varšava se verdiktu zcela nepodřídila, na pokuty ale zatím nedošlo.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP