Právní experti komentují nový zákaz vycestování do vybraných zemí

Opatření Ministerstva zdravotnictví, které dne 24. února 2021 projednala vláda a na jehož základě platí zákaz vycestování do vybraných destinací, nemá podle právních expertů oporu v zákoně o ochraně veřejného zdraví, na nějž se ministerstvo odvolává. Zákaz souvisí s novými mutacemi koronaviru a od 26. února 2021 zapovídá cesty například na Zanzibar, do Jihoafrické republiky nebo do Brazílie.

„Rozumím tomu, že si ministerstvo myslí, že v daných zemích je zvláštní mutace, a že se snaží zabránit jejímu vstupu do České republiky. I kdyby ale tyto země byly nebezpečné, stát nemá právo bránit lidem vycestovat,“ řekl expert na zdravotnické právo JUDr. Ondřej Dostál. Opatření je podle něj nicotné a lze se proti němu účinně bránit u soudu s odkazem na Listinu základních práv a svobod.

Cestující, na které zákaz dopadá, mohou podle jeho vyjádření navrhnout soudu vydání předběžného opatření. Zpětně pak případně mohou žádat také náhradu škody.

„České republice není nic po tom, co dělají občané, kteří využili právo vycestovat mimo tuto zemi. Stejně tak nemůže občanům zabránit vstoupit do ČR, a to ani netestovaným,“ dodal Dostál. Stát podle něj může něco nařizovat až těm lidem, kteří se ze zahraničí vrátí, například karanténu nebo testy hned na letišti.

Opatření zkritizoval také JUDr. Ladislav Vyhnánek, Ph.D., LL.M., z Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Ze zákona o ochraně veřejného zdraví podle něj jasně plyne, že ochranná opatření se mají provádět na českém území, například formou karantény pro osoby přijíždějící do země.

Doktor Vyhnánek poukázal i na problematickou formulaci, podle níž zákaz dopadá na „všechny občany České republiky a cizince s bydlištěm na území České republiky“.

„Opatření se explicitně snaží regulovat i chování občana ČR, který delší dobu žije například v Etiopii, chce cestovat do Keni, přičemž do ČR v dohledné době ani jet nehodlá. To je již z hlediska teritoriální působnosti v tomto případě zcela absurdní,“ sdělil.

Rovněž politolog a děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně prof. PhDr. Stanislav Balík, Ph.D., míní, že zákaz vycestovat do konkrétních zemí je za hranou a napadnutelný u soudu. „Byl jsem tím hodně překvapený. Pochopil bych, kdyby se zakázal příjezd z určitých zemí, ale kdyby se teď člověk rozhodl přestěhovat do Brazílie, tak proč by nemohl,“ řekl.

Pokud by byl zakázaný příjezd z rizikových zemí, bylo by podle Balíka na každém, jestli se rozhodne vycestovat. „Takto mi to ale přijde jako bránění volného opuštění republiky. Navíc je to nevymahatelné. Když by člověk odjel třeba do Německa a z Německa do Jihoafrické republiky, tak kdo to zakáže,“ podotkl.

Z Česka se podle opatření nesmí od pátku 26. února až do 11. dubna 2021 vycestovat do Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Keni, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Tanzanie, Zambie a Zimbabwe. Výjimku mají občané těchto zemí a dále „cesty, které vzhledem ke své povaze nesnesou odkladu a které byly předem oznámeny Ministerstvu zahraničních věcí.“

V textu opatření chybí podrobnější odůvodnění, na což poukázal i doktor Dostál. Také profesor ústavního práva Jan Kysela míní, že odůvodnění je nutné. „Pokud chybí odůvodnění, je to x-tá variace téhož nedostatku, kvůli kterému jsou opatření soudy rušena, respektive zpochybňována,“ upozornil.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay

Go to TOP