Justice pracuje jako před covidem, říká prezident Soudcovské unie Libor Vávra

Víceméně ve stejném režimu jako před nástupem koronaviru pracuje podle názoru prezidenta Soudcovské unie JUDr. Libora Vávry justice. A zatím se nezdá, že by ji pandemie zásadně zpomalila. V souvislosti s covidem-19 očekává průtahy u trestních kauz s větším počtem obžalovaných. Uvedl to v rozhovoru pro ČTK.

 

„Myslím si, že soudy dneska jedou v podstatě v úplně normálním režimu – kromě toho, že se častěji musí odročit, protože někdo onemocní nebo je v izolaci,“ řekl Libor Vávra, který aktuálně působí v odvolacím trestním úseku Městského soudu v Praze.

„Zatím to nevypadá, že by to bylo tak fatální. Asi to hodně zpomalí ty nejtěžší případy – třeba prvostupňové krajské trestní věci, protože je tam většinou větší skupina lidí: přísedící, víc obhájců, víc zmocněnců, víc obžalovaných. A ta pravděpodobnost, že někdo z nich je zrovna nemocný nebo je v karanténě nebo v izolaci – nebo aspoň prohlásí, že je v izolaci – je strašně vysoká,“ přiblížil současnou situaci JUDr. Vávra.

Připomněl také, že se justice už v minulosti vypořádala s jinými krizovými situacemi, například při záplavách. I po loňském nástupu pandemie onemocnění covid-19 musela fungovat dál. „Soud nejde zastavit absolutně. Vláda na jaře nejprve reagovala tím nejtvrdším opatřením, které kdy bylo – ingerovala jakoby příkazem i do práce soudů. Dopadla na nás omezení jako na zbytek společnosti, což zprvu vedlo k tomu, že se odročovala jednání,“ uvedl doktor Vávra.

Později už stát soudům postup, například omezení styku s veřejností, pouze doporučoval, což bylo podle Vávry správné. „Tady bych chtěl Ministerstvu spravedlnosti poděkovat, že nebylo zbytečně aktivní, protože si myslím, že to předsedové soudů zvládli,“ míní Libor Vávra.

Zpočátku pandemie byl podle něj největším problémem strach, a to jak na straně soudců, tak na straně laických přísedících. „Někdo se opravdu bál jít do jednací síně a měl pro to dost dobrých argumentů včetně svých dlouhotrvajících chorob. A vedle byl jiný senát, jiný soudce, který neměl tyto zábrany a na jeho výkonnosti se ta situace neodrazila. Tohle nelze porovnávat klasickým dozorem nad výkonností soudců, protože to není lenost nebo nekvalita,“ řekl prezident Soudcovské unie Libor Vávra. Ministerstvo soudcům vzkázalo, že prodlení, která omezením jednání kvůli pandemii vzniknou, nebude pokládat za průtahy v řízení.

Na odhady, jak moc opatření související s nemocněním covid-19 soudy zatíží zvýšeným náporem případů, je podle Libora Vávry brzo. „Teprve teď začínají padat první žaloby na náhradu škody vůči státu, a to teprve za ta první opatření z jara loňského roku. Tohle všechno bude mít doběh v řádu spíše let. Zatím to kompenzuje leckde obrovský pokles trestné činnosti, která přichází na soudy, což je až neuvěřitelný zlom,“ řekl doktor Vávra.

Soudci a justiční aparát pracují v současné době víc z domova. „Naučili jsme se, že to jde, ale nejsem si jist, že je to něco, čemu bychom měli do budoucna tleskat. K odbornému růstu prostě potřebujete i to, že se bavíte s kolegy,“ upozornil Libor Vávra. Justice podle něj navíc narazila na mantinely ohledně komunikačních kanálů. „Je evidentní, že stát s tak masivní utajenou nebo šifrovanou komunikací nikdy nepočítal a její rozšiřování bude stát neuvěřitelné peníze,“ podotkl.

Zatímco u některých soudních agend – kupříkladu u správní nebo části občansko-právní oblasti – není zapotřebí častý kontakt s účastníky řízení, trestní soudce se v jednací síni týdně potká i s desítkami lidí. Soudci se podle vlastního uvážení chrání rouškami, někde je oddělují i plexisklové zábrany. Podle odhadu Libora Vávry už bylo na onemocnění covid-19 pozitivně testováno několik set lidí pracujících v justici

„V pandemických plánech justice z pro mě nepochopitelných důvodů pořád není. Když byly povodně, tak byla vždycky braná krok za policií. Požádal jsem pana ministra (zdravotnictví Jana) Blatného, abychom tam někde byli, někde za pedagogickými pracovníky. Jsme zkrátka jedna z mnoha dalších skupin, která má určité zvýšené riziko dané charakterem práce,“ dodal Libor Vávra.

 

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

Go to TOP