Česko si na korupčním žebříčku TI opět pohoršilo. O pět míst

Česká republika se na žebříčku organizace Transparency International (TI), která sleduje korupci, propadlo v roce 2020 oproti

Česká republika se na žebříčku organizace Transparency International (TI), která sleduje korupci, propadlo v roce 2020 oproti předchozímu roku o pět míst. Ocitlo se až na 49. příčce. Pokračuje tak negativní hodnocení České republiky, která na loňském indexu TI měla proti předchozímu období skóre horší o šest příček.

Hlavní příčiny propadu Česka v indexu vnímání korupce jsou podle české pobočky organizace Transparency International (TIC) tři: ohýbání pravidel ve prospěch určitých ekonomických skupin, rozklad státní správy a případy politické korupce.

Ze 180 sledovaných zemí si podle TI nejférověji vedou Nový Zéland a Dánsko, které mají shodně 88 ze 100 hodnotících bodů, na opačném konci škály jsou Jižní Súdán a Somálsko s 12 body.

Ze souhrnného hodnocení vyplývá, že země, které jsou na žebříčku nejvýše, jsou schopné lépe obstát v době pandemie a souvisejících ekonomických problémů. Investovaly více do zdravotnictví, dokážou lépe zajistit univerzální zdravotní péči a méně tolerují porušování demokratických principů. „Covid-19 není jenom zdravotní a ekonomická krize, je to také korupční krize, kterou v současné době nezvládáme,“ řekla šéfka TI Ferreira Rubiová.

ČR má na 49. místě 54 hodnotících bodů. O tuto pozici se dělí s Ománem a Rwandou. Ze žebříčku je patrné, že západoevropské státy a země Evropské unie si v potírání korupce vedou z regionálního hlediska nejlépe, ale kvůli pandemii onemocnění covid-19 se ocitly pod mimořádným tlakem. Ke špičce v tomto regionu patří Dánsko, Finsko, Švédsko a Švýcarsko, na opačný konec pak TI řadí Chorvatsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Nejvíce se lepší Řecko, které postoupilo od roku 2012 o 14 bodů – má jich nyní 50 a je na 59. místě. Úspěšné je rovněž Rakousko, které postoupilo od roku 2012 o sedm bodů na současných 76 a na 15. příčku, o 11 bodů si za stejné období polepšilo Estonsko.

Spojené státy řadí Transparency International na 25. příčku se 67 body, což je méně oproti 69 bodům z roku 2019 a také až za mnoha západními demokraciemi.

Pandemie covidu-19 vytvořila nečekaný tlak na soudržnost systémů v mnoha státech a také politickou krizi, jež „ohrožuje budoucnost liberální demokracie“. Pandemie do krajnosti testuje, jak je Evropa schopná reagovat v nouzové situaci, přičemž v mnoha případech země v otázce korupce a odpovědnosti neobstály. Nejméně v 11 státech EU kvůli ní odložili volby a některé země kvůli nouzovému stavu značným způsobem zasáhly do lidských práv.

Ministerstvo spravedlnosti si myslí, že by ČR pomohl zákon o lobbingu, který ale podle české TI už nynější vláda nestihne schválit. Vláda má příští týden jednat o zákonu o ochraně oznamovatelů.

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

Go to TOP