Nejdelší české soudní kauzy – Diag Human a spor o zámek Opočno
Výběr z tuzemských soudních kauz, které se protáhly na dlouhou dobu, ty rekordní i na několik desetiletí…
Kauza firmy Diag Human – 30 let
Počátky vleklého sporu sahají do roku 1991, kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy a Diag Human se s ČR řadu let pře kvůli zmařenému obchodu s plazmou. Stát od poloviny roku 2013 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Trojice rozhodců vydala usnesení, kterým arbitráž zastavila. Usnesení odůvodnila tak, že věc už byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají právní účinky.
Firma Diag Human se však dál v několika zemích (Německu, Rakousku, Británii, Švýcarsku či Lichtenštejnsku) soudila s ČR o náhradu za údajně ušlý zisk. Například loni v květnu vídeňský zemský soud zrušil výkon rozhodnutí vydaný v roce 2019 lucemburským soudem ohledně nároků společnosti Diag Human vůči České republice.
Spor o zámek Opočno – téměř 30 let
Restituční spor o zámek na Rychnovsku začal v polovině 90. let. Loni v květnu Ústavní soud zamítl stížnost dcery posledního majitele zámku Kristiny Colloredo-Mansfeldové. Zámek tak zůstává státu. Po pádu komunismu se soudy případem zabývaly opakovaně, s několika zvraty. Colloredo-Mansfeldová dokonce zámek po jistou dobu spravovala. Po zásahu ÚS ale stát v dubnu 2007 objekt znovu převzal do péče. Později díky dalšímu nálezu ÚS dosáhla Colloredo-Mansfeldová obnovy řízení. Kromě zámku samotného se potomci původních majitelů soudí se státem také kvůli mobiliáři.
Kauza sporu o odměnu za Lidový dům – přes 21 let
Případ sporu o odměnu za právní služby při získání Lidového domu v Praze do majetku ČSSD se táhne od ledna 2000. V červnu 2019 Nejvyšší soud zrušil pravomocné rozhodnutí soudů nižší instance, podle kterých měla ČSSD zaplatit dědicům advokáta Zdeňka Altnera (zemřel v roce 2016) odměnu 18,5 milionu korun a smluvní pokutu, která od podání žaloby do vynesení rozsudku činila 318 milionů korun. NS tak vrátil případ na začátek, kauzou se nyní zabývá Obvodní soud pro Prahu 1. Soudní spory o odměnu v případu Lidového domu vedli také právníci Václav Halbich a Zdeněk Hájek.
Kauza někdejšího soudce Jiřího Berky – téměř 18 let
Policie začala skupinu kolem soudce Berky odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku. Berka konkurz podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů. K bance později přibylo obvinění ze zmanipulování dalších konkurzů. První nepravomocný rozsudek padl v dubnu 2010, během odvolacího řízení ale byla v lednu 2013 vyhlášena amnestie prezidenta Václava Klause, která se týkala i této kauzy. Dopadla ale jen na některé obžalované a řízení proti soudci Berkovi pokračovalo. Prvoinstanční rozsudek padl v listopadu 2015, o tři roky později vynesl verdikt i odvolací Vrchní soud v Olomouci, který Berkovi snížil trest z 8,5 na sedm let. Toto rozhodnutí následně loni potvrdil Nejvyšší a nyní i Ústavní soud.
Případ kurdského lékaře a podnikatele Uzunoglua – 13 let
Ve vazbě strávil Yekta Uzunoglu dva a půl roku kvůli obviněním z podvodu, přípravy vraždy a mučení. Stíhání čelil téměř 13 let, soudy jej nakonec zprostily obvinění. Uzunoglu kvůli stíhání a vazbě požadoval po ministerstvu spravedlnosti mnohamiliardové částky. Podal také více než stovku žalob. Jako odškodnění mu ministerstvo vyplatilo 5,95 milionu korun, což je jedna z nejvyšších náhrad.
Kauza železničního neštěstí ve Studénce – přes 12 let
Při nehodě z 8. srpna 2008, kdy do trosek zříceného silničního mostu narazil rychlík, zemřelo osm cestujících. Desítky dalších utrpěly zranění, někteří s dlouhodobými následky. Začátkem října 2020 Krajský soud v Ostravě jako odvolací soud potvrdil zproštění obžaloby pěti z deseti obžalovaných v kauze. U pěti dalších prvoinstanční zproštění viny zrušil a nařídil nové projednání jejich případu. Okresnímu soudu dal závazný pokyn, který musí respektovat. Podle žalobce Pavla Šáry, jenž je přesvědčen o vině všech obžalovaných, to znamená, že musejí být odsouzeni.
Kauza zakázky pro Promopro – 9 let
Obžaloba v případu spojeném s českým předsednictvím v EU se týkala zakázky, kterou v roce 2008 získala firma Promopro bez výběrového řízení od úřadu vlády. Kauza definitivně skončila loni v červnu, kdy Ústavní soud odmítl stížnosti části odsouzených. Justice v kauze potrestala devět podnikatelů, obžalobě čelili také tři bývalí vysoce postavení státní úředníci. Justice je zprostila viny.
Kauza opencard – přes 8 let
Bývalého pražského primátora Tomáše Hudečka spolu s někdejšími radními a úředníkem vinila obžaloba z toho, že v roce 2012 neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess, tehdejšího vlastníka práv k opencard, kterou magistrát oslovil jako jedinou v jednacím řízení bez uveřejnění. Loni v březnu je soud zprostil. V kauze opencard je obžalovaný i Hudečkův předchůdce a současný poslanec Bohuslav Svoboda. Jeho stíhání bude moci pokračovat až poté, co mu skončí poslanecký mandát.
Kauza letounů CASA – téměř 9 let
O pořízení transportních letounů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla v roce 2009 druhá vláda Mirka Topolánka, tehdy už v demisi. Informace o vyšetřování se na veřejnost dostala v červnu 2012. Obžaloba tvrdila, že bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová a ředitel ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk způsobili státu škodu zhruba 777 milionů korun, protože nenechali zjistit obvyklou cenu strojů. Soud loni v říjnu oba zprostil obžaloby, verdikt ale není pravomocný, žalobce se proti němu obratem odvolal. Pro bývalou ministryni žádal dvouletou podmínku a dvoumilionový peněžitý trest, pro Staňka pět let vězení a pětimilionový trest.
Kauza Davida Ratha – přes 8 let
Případ začal v květnu 2012, kdy policie hejtmana Ratha zadržela s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Za korupční kauzu, spojenou s působením v hejtmanské funkci, byl v červnu 2019 pravomocně odsouzen na sedm let do vězení. Šlo o korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Loni v lednu mu navíc středočeský krajský soud uložil osmileté vězení za přijímání úplatků a manipulace se zakázkami ve druhé části jeho kauzy a o rok mu tak prodloužil již pravomocně uložený trest. Žalobce, který požaduje vyšší tresty, se ale odvolal. Ústřední trojicí obou kauz jsou kromě Davida Ratha také manželé Petr a Kateřina Kottovi.
Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay